Zuhr-i ahir namazı nedir? Bu namazı kılmak gerekir mi?

0

Zuhri ahir ne demek

Zuhri ahir namazı cuma günü cuma namazı sonrası kılınan namaz demektir.  Zuhri ahir namazının kılınma sebebi ise mam-ı azam’ın ve İmam şafii’nin cuma namazı için bütün şehrin mümkünse bir yerde toplanıp beraber tekbir cuma şeklinde kılınma şartı koştuklarından dolayıdır.

Bütün şehrin ya da bütün köyün bir yerde toplanıp cuma namazını bir arada kılma imkanı olduğu halde bir araya gelmeyip ayrı ayrı camilerde cuma namazını kıldıklarında ilk tekbir alan tahmin et ya da merkez camii’nin cuma namazı olur gerisi namazları batıldır derler

Cuma namazı bu şarttan dolayı yerine gelmediği şüphesinden dolayı onun yerine o günkü öğle namazını kılarlar işte zor ya her namazı dedikleri namaz budur.

Zuhri ahir namazı delidir nedir bu konuda Diyanet nasıl bir fetva vermiştir

Diyanet yayınladığı fetvasına diyanet İslam ilmihali kitabına da eklemiştir önce mezhep imamlarının delillerini zikr ettikten sonra bir araya gelme imkanı olmayan şehir halkının ayrı ayrı camilerde cuma namazını kılması caiz olduğunu ve dolayısıyla Suriye ahir namazını kılmaya gerek olmadığını belirtmiştir.

Cuma namazının sadece bir yerde kılması gerektiğine dair hiçbir delil yoktur. Tek delil Peygamberimiz (s.a.v) hayatı boyunca cuma namazını bir yerde kıldığı rivayetleri nedir.

Sonuç olarak bir şehirde bir araya toplanma imkanı yoksa ayrı ayrı camilerde cuma namazı kılınabilir ve zuhri ahir namazı kılmaya gerek yoktur.

Diyanet fetvasına diyanet işleri başkanlığı sitesinden veya Diyanet İslam ilmihalinden bakabilirsiniz.

Paylaş

Yorumlar