Zilkade Ayında Kılınacak Tövbe Namazı

0

Pazar günü  ilk olarak  gusül  ( boy ) abdesti alınmalıdır.   Namaz kılmak için abdest alınır. Allah rızası için  aynı sabah namazı gibi iki şer iki şer olmak üzere dört rekatlık namaz kılınır. Namazın niyeti şöyledir: ”tövbe namazı kılıyorum gurbeten ilallah yada Allah rızası için  denilmesi gerekir”.)

 

Zilkade Namazın Fazileti

 Bu Namazın  faziletini öğrendiğini hiç kaçırmadan kılacaksınız

Kılınacak bu namaz ile ilgili  Peygamberimiz  (sav) çok sayıda hadis-i şerifleri bulunur. O hadislerden biri şöyledir:   “Her kim bu namazı kılarsa tövbesi kabul olur, günahları bağışlanır, namaz kılanın kendisine ve ailesine bereket sebebi olur, Kıyamet günü ondan maddi ve manevi alacaklı olanlar, hakkı olanlar ondan razı olurlar, imanlı olarak dünyadan göçer, kabri onun için geniş ve nurani olur, anne ve babası ondan razı olur, onlar da Allah Teala’nın mağfiretine şamil olurlar, soyundan gelenler bağışlanır, rızkı artar, ölüm meleği canını aldığı sırada ona hoşgörülü davranarak canını rahat alır. ”  buyurmuştur. Efendimiz

Peygamberimize sordular : Ya Resülallah! Eğer bu ameli başka günler yaparsak aynı sevabı alır mıyız?  Hz. Muhammed (sav) ) şöyle buyuruyorlar: “Aynı sevap ve özelliğe sahiptir.”  ve arkasından şöyle buyurdu: “Bunları miraç gecesinde Cebrail bana öğretti.”  böyle faziletli bir namazı kaçırmadan kılmalıyız ve ailemize ve dostlarımıza da  etmeliyiz.

 

Zilkade  Namazın Niyeti ve Kılınışı 

 

Hz. Muhammed  Efendimiz ( sav) şöyle buyuruyorlar: “Pazar günü önce gusül alınmalı (gusül öncesi veya sonrası) abdest almalıdır. Sonra sabah namazı gibi iki şer iki şer olmak üzere dört rekatlı namaz kılmalıdır (Namazın niyeti için, tövbe namazı kılıyorum gurbeten ilallah yada  Allah rızası için kılıyorum demesi yeterlidir) Namazın birinci ve ikinci rekatlarında  1 kere  Fatiha şerif   3 kere ihlas şerif, 1 defa “felak” ve “nas” sureleri arka arkaya  okunur. Namaz bitim arkasından  70 defa  “Esteğfirullahe rabbi ve etubu ileyh” der tövbe  istiğfar edilir.  Arkasından  aşağıda yazılan şu zikri  demelidir:

“La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim”

Arkasında bu dua okunur: “Ya azizu ya ğaffar, iğfirli zunubi* ve zunube cemiel muminine vel mu’minat* fe innehu la yeğfiruz zunube illa ente”

Anlamı : “Ey kudretli, ey bağışlayan! Benim ve tüm mümin erkek ve kadınların günahlarını bağışla. Hiç şüphesiz senden başka günahları bağışlayan yoktur.

Paylaş

Yorumlar