Zilhicce Ayının İlk On Gününün Fazileti Ve Önemi Nedir?

0

 

ZİLHİCCE AYI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Zilhicce ayı 22 Temmuz’da başlayacak ve 3 Ağustos 2020’de sona erecektir ve zilhicce ayının ilk 10 gününün fazileti bu 10 gün içerisinde hac ibadetinin yerine getiriliyor olması İslam alemi açısından önemlidir.

ZİLHİCCE AYININ FAZİLETLERİ NELERDİR?

Fecr Suresi’nin ikinci ayeti kerimesinde bahsedilen “on gece” ile tercih edilen yoruma göre, hac ayı olan Zilhicce’nin ilk 10 gecesi kastedilmiştir. (Râzî, Mefâtîhu’l-ğayb, XXXI, 163)

Zilhicce’nin ilk on gününün faziletine işaretle, Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v); “Allah katında şu on günde işlenecek salih amelden daha sevimli bir amel yoktur.” buyurmuş, sahabiler, “Ey Allah’ın Resûlü! Allah uğrunda yapılacak cihattan da mı üstündür?” diye sormuşlar.

Bunun üzerine Hz. Muhammed (s.a.v) ; “Evet, Allah yolunda cihat etmekten de. Fakat malını ve canını tehlikeye atarak savaşa çıkan, şehit olup dönmeyen kimsenin cihadı başka. (O, bundan üstündür.)” (Buhârî, Îdeyn, 11) buyurmuştur.

Zilhicce’nin bu on gününün fazileti hac ibadetinin bu ayda yapılmasından kaynaklanmaktadır. (İbn Hacer, Feth, II, 459) Zira bu günlerde hac ibadetinin bir kısım menasiki yapılmakta bir kısmı da (ziyaret tavafı, şeytan taşlama gibi) ardından gelen teşrik günlerinde gerçekleştirilmektedir. Zilhicce ayının 9. günü olan kurban bayramının arefesinde tutulan orucun da çok faziletli olduğu rivayetlerde zikredilmiştir. (Müslim, Sıyâm, 196, 197; Ebû Dâvûd, Savm, 64; Tirmizî, Savm, 46)

Paylaş

Yorumlar