Zencefilin saymakla bitmeyen faydaları!

0

Zencefil, Zingiberaceae familyasına ait bir bitki. Güneydoğu Asya’da ortaya çıktı ve daha sonra birçok ülkede baharat olarak kullanılmaya başladı. Doğadan gelen bu mucizenin faydaları saymakla bitmiyor.

Zencefil, içeriğindeki ana aktif antioksidanlar olan gingeroller ve shogaollerin yanı sıra bazı fenolik keton türevleri de bulunmasından dolayı antiinflamatuar ve antioksidatif özelliklere sahip. Antiinflamatuar etkisinin bir sonucu olarak, yoğun fiziksel aktiviteden sonra kas ağrısını azaltabileceği düşünülüyor. Zencefildeki yüksek potasyum içeriği, vücudu kemik kırılganlığına, felce, kısırlığa, kas zayıflığına, zihinsel ilgisizliğe ve kafa karışıklığına, böbrek hasarına ve kalbe verilen birçok zarara karşı koruyor.

Zencefil; dejeneratif bozukluklar (artrit ve romatizma), sindirim bozuklukları (hazımsızlık, kabızlık ve ülser), kardiyovasküler bozukluklar (damar tıkanıklığı ve hipertansiyon), kusma, diyabet ve kanser gibi bir dizi rahatsızlığı tedavi etme potansiyeline sahip. Zencefilin içeriğindeki gingerol, shogaol ve paradols gibi fonksiyonel bileşenlerin çeşitli kanser türlerinin ilerlemesini önlemede faydalı olduğu da çalışmalarla gösterildi. Bunların yanı sıra, diyabet ve sindirim sistemi sağlığı açısından olumlu etkilerinin olduğunu gösteren çalışmalar da var.

Paylaş

Yorumlar