Zemzem suyu nasıl içilmeli

0

Zemzem içerken ayakta kıbleye dönülür, Önce besmele çekilir ve sağ elle 3 nefeste içilmelidir ve sonra “Elhamdülillah” diyerek, Allah Azze ve celle’ye şükredilir. Zemzemi içtikten sonra aşağıdaki dua edilir.

Medine’ye hicret ettikten sonra Resul-i Ekrem Efendimizin (s.a.v) Mekke’den Zemzem suyu getirttiği de nakledilmektedir. Zemzem içerken kıbleye dönülür, Besmele çekilerek sağ elle ve üç nefeste içilir. Sonra “Elhamdülillah” diyerek Allah Azze ve celle’ye şükredilir. Zemzemi israf etmeden bolca içmek gerekir. İçtikten sonra aşağıdaki dua edilir.

Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v), “Bizimle münafıklar arasındaki alamet bizim zemzemi bol bol içmemizdir; çünkü onlar asla zemzemi bolca içemezler” şeklindeki sözleriyle zemzemden bolca içilmesini iman alameti ve nifaktan uzak olma işareti olarak nitelendirmiştir. [1]

ZEMZEM NASIL İÇİLİR?

Zemzem, ayakta, kıbleye dönülerek besmele okunduktan sonra sağ elle ve üç nefeste gözü sudan ayırmadan, “Allahım! Senden faydalı ilim, geniş rızık ve her türlü hastalıktan şifa diliyorum” duasıyla içilmeli ve Allah Azze ve celle’ye hamdedilmelidir.

Yaygın olan görüş diğer içeceklerin aksine zemzemin ayakta içilmesi yolundadır. “Zemzem hangi niyetle ve ne maksatla içilirse ona şifa olur” (Müsned, III, 357; İbn Mace, “Menasik”, 78); “Hataları döken zemzeme bakmak ibadettendir” (Müsned, II, 41) gibi hadislerin yanında onun çeşitli hastalıklara şifa verici özellik taşıdığına dair çok sayıda rivayet nakledilmiştir. (a.g.e., II, 24 vd.) Ortaçağ’da tıpla ilgili olarak ve özellikle tıbb-ı nebevî konusunda kaleme alınan eserlerde zemzeme mutlaka yer verilmiştir.

ZEMZEM İÇERKEN OKUNACAK DUA

Zemzem şifadır. Resul-i Ekrem Efedimiz’in, “Zemzem ne niyetle içilirse o yararı sağlar” (İbn Mace, Menasik, 78) buyurduğu rivayet edilmektedir.

اَللَّهُمَّ اِنِّى اَسْئَلُكَ عِلْماً ناَفِعاً وَرِزْقاً وَاسِعاً وَشِفآءً مِنْ كُلِّ دَآءٍ وَسَقَمٍ بِرَحْمَتِكَ يَآ اَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ

Okunuşu: “Allahümme inni es’elüke ılmen nefian ve rizgan vesian ve şifeen min külli dein vesegamin bi rahmetike yâ erhamerrahimîn”

Anlamı: “Ey merhametlilerin en merhametlisi olan Allahım senden, menfaat veren (yararlı ) ilim, geniş rızık ve her dert ve hastalıktan şifa niyaz ederim.”

Paylaş

Yorumlar