Yüze Buhar Banyosu Uygulamak

0

Buhar banyosu, cilt altındaki yağ dokuda biriken toksinlerden kurtulmaya yardımcı olur. Bu sebeple cilt maskelerinin yanı sıra rutin olarak cildimize buhar banyosu yapılmasını tavsiye ediyoruz. Bugün bütün güzellik merkezlerinin en vazgeçilmez cilt temizleme aşaması arasında yer alan buhar banyosunu sizde evinizde kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Uygulama aşamasının nasıl yapıldığına geçmeden önce buhar banyosunun ciltte yarattığı olumlu etkileri sizlere sıralamak istiyoruz; Ciltte birikmiş olan yağ ve kiri atar. Gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Böylelikle cilt canlılık kazanır. Siyah noktaların temizlenmesine yardımcı olur. Ölü hücrelerin deriden uzaklaşmasını sağlar. Böylece cildin altında bulunan canlı dokunun ortaya çıkmasına yardımcı olur. Makyaj kalıntılarından cildi arındırır. Ciltte kan dolaşımını artırır. Cildiniz yenilenir. Sivilce oluşumuna neden olan toksinlerin atımına yardımcı olur. Kırışıklıkların azalmasını sağlar. Cildiniz rahatlar. Cildin altında bulunan yağ bezelerini giderir. Yüz kaslarının rahatlamasını sağlar.

BUHAR BANYOSU YAPMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER

Buhar banyosunu uygulamadan önce cildi temizlemek oldukça önem arz eder. Çünkü cildin temiz olmaması durumunda ciltte bulunan kir veya makyaj kalıntısı var ise buhar banyosu yapıldığı takdirde gözeneklere bu kir ve kalıntılar girer. Bu da cildinizde bakteri oluşumuna sebep olur ve sivilce,siyah nokta oluşumuna davetiye çıkarırsınız. Bu nedenle cildinize buhar banyosunu uygulamadan önce mutlaka cildinizi yüz sabunu ya da yüz yıkama jelleri ile temizleyiniz. Cildinizi temiz bir havlu ile kurulayınız.

BUHAR BANYOSU NASIL YAPILIR?

1 litre kadar suyu herhangi bir ısıtıcı yardımı ile kaynatınız. Kaynatılan suyu bir kaseye dökünüz. Saçlarınızı toplayınız. Yüzünüzü suyun buharına tutarak başınızın üstüne kalın bir örtü ile kapatınız.( Havlu..gibi) Amaç; buharın dışarı çıkmasını engellemek ve cildinize temasını sağlamak için. 10-15 dakika kadar yüzünüzü buhara tutunuz. Bolca soğuk su ile yıkayınız.

BUHAR BANYOSU SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

Buhar banyosu sonrasında bakteriler deri altından yüzeye çıkmıştır. Gözenekler hala açık olduğundan bu gözenekleri kapatmak adına buhar uygulamasından hemen sonra cildinizi tonik ya da maske uygulaması yapınız. Uygulamamız içinde cilt türüne göre uygun olan tonik ya da maske bulunmaktadır. Tonikleme işlemini doğal ürünlerle yapınız. Tonik ya da maske uygulamasından 15 dakika sonra cildinize kullandığınız bir nemlendiriciyi sürünüz. Buhar banyosu sonrasında ciltte yağ dokuları azaldığından bir süre sonra cildin kurumaması için bu nemlendirme işlemini yapıyoruz. Ancak nemlendirmek çokta şart değildir. Tercihinize kalmıştır. Buhar Banyosu Suyuna Katılabilecek Esansiyel Yağlar Ve Otlar Buhar banyosuna uygulama aşamasında herhangi bir ot veya yağ eklemenize gerek yoktur. Ancak dilerseniz evinizde bulunan bitki çaylarından ya da esansiyel yağlardan ekleyebilirsiniz. Bu yağlar cildinize buharla birlikte daha hızlı bir etki gösterecektir. Cilde enerji vermesini istiyorsanız nane veya limon kullanabilirsiniz. Cilde ferahlatıcı etki vermesini istiyorsanız okaliptüs veya nane kullanabilirsiniz. Cilde rahatlatıcı etki vermesini istiyorsanız lavanta ya da papatya kullanabilirsiniz. Akne ve sivilce problemlerine karşı da biberiye ya da greyfurt yağını kullanabilirsiniz. Ciltte stres azaltıcı etki vermesini istiyorsanız da bergamot ya da sandal ağacı yağını kullanabilirsiniz. Kokusunu beğendiğiniz uçucu yağlardan kullanabilirsiniz. Cilt tipinize göre esansiyel yağ ve otlara bir kaç örnek ve kullanım şekli şöyledir: Yağlı ciltler için 2 damla bergamot veya ardıç yağı kullanabilirsiniz. Normal ve karma ciltler için 2 damla sardunya ve mimoza yağı kullanabilirsiniz. Kuru ciltler için menekşe ya da limon yağı kullanabilirsiniz. Yağlı ciltler için nane ve lavanta kullanabilirsiniz. Hassas ciltler için gül, lavanta veya papatya kullanabilirsiniz. Tüm ciltler( karma,yağlı,kuru) için meyan kökü veya defne yaprağı detoks etkisi yaratır.

CİLT TİPİNE GÖRE BUHAR BANYOSU YAPMA SIKLIĞI NASIL OLMALIDIR?

Yağlı,normal ve karma cilde sahip olan kişiler haftada 1 kere buhar banyosu yapabilir. Kuru ve hassas cilde sahip kişiler 2 haftada bir ya da ayda 1 kere olmak üzere buhar banyosunu uygulayabilirler.

UYARILAR: Buhar banyosunda buharın cildinize zarar vermemesi ve cildinizin tahriş olmaması adına buhar banyosu öncesinde peeling yapmayınız. Buhar banyosunu uygularken gözlerinizi kapalı tutunuz. Buhar banyosunu uygulama aşamasında sudan çıkan buhara çok fazla yaklaşmayınız. Unutmayınız ki suyun sıcak olması ve çıkan buharın cildinizi yakmaması adına dikkatli davranınız. Buhar banyosu aşamasındaki süreyi aşmamaya özen gösteriniz. Çünkü uzun süre buhara maruz kalmak ciltte iltihaplanmalara yol açabilir. Buhar banyosu uygulama aşamasından sonra cildinizde istenmedik görüntü oluşursa endişe duymayınız. Geçiçi olan bir durumdur. Oluşan bu görüntü açılmış olan gözeneklerden kaynaklıdır ve derinin altında bulunan bakterilerin yüzeye çıkmış olmasından kaynaklıdır. Buhar banyosu sonrası cildinize hemen kesinlikle makyaj yapmayınız ve kimyasal ürün sürmeyiniz. Buhar banyosu sonrasında siyah noktaları tırnaklarınız ile sıkmayınız. Kalıcı lekelerin oluşmasına neden olabilirsiniz. Siyah noktaları temizleyici bant ya da klasik yuvarlak uçlu siyah nokta temizleme aparatı ile temizleyebilirsiniz. Buhar banyosunda kullandığınız otların ya da esansiyel yağların cildinizde alerjik etken olup olmadığını kontrol ederek uygulamayı yapınız. Yüzünüzde aşırı sivilce veya farklı bir deri probleminiz var ise buhar banyosunu uygulamadan önce lütfen doktorunuza başvurunuz. Cilt bakımında maskelerin yanı sıra sizlere en etkili yöntemlerden birini olan BUHAR BANYOSUnu denemenizi tavsiye ediyoruz…

Paylaş

Yorumlar