Yüce Allah’ın  Subuti  ve Zati sıfatlar kaç tanedir Nelerdir

0

Alemlerin Rabbi olan Allah (c.c.) hakkında ne biliyoruz?

Rabbimizin bazı sıfatları vardır. Sıfat demek bir varlığın,bir nesnenin nasıl olduğunu belirten sözcüktür.  

 

Öncelikle her mümin şunu bilmeli ki;

Rabbimiz , insanları bir kan pıhtısından yaratmıştır, bu Kuranı kerim de de geçer. Ancak Alemlerin rabbinin varlığı diğer can verdiği, yarattığı varlıklar gibi bir şey yardımıyla değil bizzati onun yüce kişiliği ile olmuştur. Onun varlığını devam ettirmesi için hiç kimseye ihtiyacı yoktur.
Yani onun hayatı, hayat verdiği,can verdiği canlılar gibi değildir. Herkesin nasıl ki bir doğum-ölüm sınırı varsa Rabbimizin hayatında öyle bir şey yoktur. Onun hayatı eksiksiz,kusursuz ve mükemmeldir.

Rabbimiz insanlara veyahut akıla gelebilecek herşeyi en güzel şekilde,en ince ayrıntısına kadar yatırmış, kâinatı kontrol altına almıştır. O halde Rabbimizin birşeyin faydasını, zararınız gerekliliğini ve onun önemini bilmeyen birşeyin ortaya çıkmasını yaratılmasını Rabbimizden başka kim yapabilir?

Rabbimizin birşeyi işitmek için görmek için bir alete bir zamana, kulağa,göze ihtiyacı yoktur. En gürültülü yerde de duyması gerektiğini duyar,en karanlık gecede de görünmeyi görür, bütün övgüler ancak onun içindir. Hem kullarinin duasını işitir hemde en sert en yalçınkayalar üzerinde yürüyen karıncanın ayak sesini bile işitir.
Yani bir sesi işitmesi diğer sesi işitmesine engel değildir. Bütün övgüler yalnızca ona layıktır.

Bütün insanlar, bütün kâinat bir araya da gelse kocaman bir ordu sadece bir insana zarar vermek istese Allah istemediği sürece o kocaman ordu bir insana birşey yapamaz. Allah istemediği sürece hiç birşey olmaz. Örnek olarak kendi Türk Tarihimizi örnek verebiliriz Atalarımızın cenk peşinde İslamiyetin sancağını yaymak için yaptığı her mücadelede nice azlar nice çokları er meydanında mağlup etmiştir. Hüküm ancak onundur.( Hasbinallahu ve nimel vekil)

Bizler Rabbimizin büyüklüğünü anlamak için çok çaba harcamak zorunda kalmadan şöyle göz ucuyla çevremize baksak aslında onun herşeyi ne kadar ölçülü ve nizam ile yarattığını bilmekteyiz.

Şimdi bir düşünelim.

Bu evrende hiçbir şey kendinden var olmaz. Fizik kuralları bile birşeyin Kendi kendine oluşmasının mümkün olmadığını deneylerle ortaya koymaktayken biz insanları; bu âlemin, milyonlarca parlak yıldızın, milyonlarca km uzaktaki güneşin varlığını ayın varlığını ve bunların bir düzen içinde oluşmasını sağlayan Rabbimizden şüphe etmemizi sağlayan şey nedir?

Daha da yakından örnek verirsek insan vücudu vücudumuzun her parçası,her zerresi her hücresi her damarı birbiri ile bağlantılı her organin bir görevi bir işleyişi var aynı makine gibi, sadece vücudumuza bakarak bile Rabbimizin nasıl yüce bir yaratıcı olduğunu anlayamaz mıyız? Anlarız.

Özetle hiç bir şüphe yoktur ki kendi varlığını, hükümünü, görevini yitirmedikce,hiç kimse Allah’a imandan ve bir yaratıcının olduğunu inkar etmeye hakkı yoktur.

 

 Allah’ın  Subuti  ve Zati sıfatlar 

 

Alah’ın Zati Sıfatlar 

1- Vücut (Varlık),

2- Kıdem (Ezeliyet, evveli olmama),

3- Beka (Ebediyet, ahiri olmama),

4-Vahdaniyet (Bir olma, şeriki bulunmama),

5- Kıyam binefsihî (Varlığının devamının zatından olması-başkasın yardımıyla olmaması ),

6- Muhalefetü’n- lil-havâdis ( Zatının mahlukatın zatlarına ve sıfatlarında mahluk.

 

 Allah’ın Subüti Sıfatlar

1-Hayat: Allah,hayat sahibidir,diridir,

2-İlim: Allah her şeyi bilir,

3-Sem’i: Allah her şeyi işitir,

4-Basar: Allah,her şeyi görür,

5-İrade: Allah diler,dilediğini yapar,

6-Kudret: Allah kudret sahibidir,her şeye gücü yeter,

7-Kelam: Allah söz sahibidir,

8-Tekvin: Allah yaratıcıdır.

 

 

Paylaş

Yorumlar