Yolcu namazı nedir? Nasıl olur? Yola çıkarken nasıl namaz kılabilirim?

0

Yolcu namazı nedir? Nasıl olur? Yola çıkarken nasıl namaz kılabilirim? Yola çıkmaya, seyahat etmeye bizler sefer yolculuğu gerçekleştirecek kişiye de misafir denir. 15 günden az kalmak niyetiyle ,yaya ve orta yürüyüşte 90km veya daha uzak yolculuğa çıkmaya bizler seferi/yolcu deriz.

 

Peki bizler sefer halindeyken nasıl namaz kılabiliriz? Yada dinimiz yolcu)seferi için ne uygun görmüştür?

Eğer ki yolculuk/seferlik şartlarını taşıyorsak dinimiz bu konuda dört rekatlı farz namazlarını (öğle, ikindi,yatsı)
İki rekat olarak kılmayı uygun görmüş iki veya üç rekatlı (sabah-akşam-vitir) namazları da aynı olduğu şekilde kılmayı uygun görmüştür.

Eğer ki yolcu, yol imkanı,yoldaki durumu sünnetleri kılmaya engel değilse, sünnetleri olduğu gibi kılmak gerekir ( sabah namazı 2 rekât sünnet, öğlen namazı dört rekat sünnet, ikindi namazı dört rekat sünnet,akşam namazı iki rekat sünnet yatsı namazı dört rekat sunnet). Eğer ki imkan yoksa,vakit kısıtlıysa sünnetler kılınamayabilir.

Bizler yola çıkmadan önce mutlak suretle abdest almalı, yolda başımıza ne geleceğini namazımızı nasıl eda edeceğimizi bilmediğimiz için hazırlıklı olmalıyız.

Yolcukta namaz kılarken asıl olan niyettir.

Yolcu olan kişi cuma günü seyahat ediyorsa,yada bayram sabahı bayram namazı vakti yoldaysa, namazı kılmaktan sorumlu değildir ama kılarsa da mutlaka sevabı vardır.

Paylaş

Yorumlar