Yılbaşı ve Noel Kutlamak Dinimizde Günah mıdır

0

Noel bir hristiyan bayramı olmasına rağmen uzun yıllardan beri ülkemizde maalesef coşku ile kutlanmaktadır. Fakat insanlarımız bu bayramı kutlarken kendilerine şu soruyu sormalıdır ;
Bizler birer Müslüman olarak hristiyanların Noel bayramını neden kutluyoruz veyahut bu bayram bizim hayatımıza nasıl girdi ?

Yeni Yılı Kutlamak Günah mı 

Noel bayramı dediğimiz hristiyan Bayramı’nın ülkemizde bu kadar yaygın olarak kutlanmasını sebebine bakarsak derinlere indiğimiz de bunun sebeplerinin en önemlisi arasında 1925 deki takvim değişikliği kabul edilen yaygın bir görüştür. Çünkü ülkemizde hicri takvim den hristiyanların takvimi olan miladi takvime geçtiğimizde hristiyan toplulukların özelliklerini benimsememiz bizim için kaçınılmaz bir sonuç olmuştur.

Gerçekte Noel,(yılbaşı) şuanda halkı Müslüman olan devletler arasında yaygın bir şekilde kutlamaya başlanmıştır işin ürkütücü tarafı da biz yani biz Müslümanların, müslüman ülkelerin bu tarz dinimizde yeri olmayan bayrama özel bir ilgi göstermemiz ve telaş ile alışveriş yapmamızdır.

Müslümanlar yılbaşı kutlar mı 

Müslümanlar olarak biz, Allah(c.c) a verdiğimiz sözü hatırlamalı rehberimiz Kur’an ı kerim ve bize emir olarak verilen sünnetleri doğrultusunda gerçek bir inanan bir mümin olmalıyız Bizim mübarek ayımız yıl başı değil, Kur’an’ı Kerim’in indiği ramazan ayıdır. Zamanında Kurban Bayramında Allah rızası için kestiğimiz kurbanlar için bize cani diyenler ,mesele Noel bayramı safsatasına gelince kesilen o kadar hindiye hiç bir şey demezler.

Yılbaşı ve Noel Bayramı Kutlamak Dinimizde Günah mı 

Her dinin kendine has ve kutlanmaya değer özel günleri olur bu bütün milletler arasında böyledir

Bir gün Resulullah (s.a.v) Medine’ye geldiğinde medinelilerin kendilerine has kutladığı iki gün vardı nevruz ve Mihrican. Peygamber efendimiz inkara bu neyin kutlaması diye sorunca onlar biz cahiliye döneminde bu iki gün için böyle kutlama yapardık diye cevap verdiler

Bunun üzerine peygamber efendimiz Hz Muhammed (sav) Allah size daha hayırlı olan kurban ve ramazan bayramını verdi buyurmuştur.

Paylaş

Yorumlar