Yağları yakan mucize yoğurt kürü

0

Hemen herkesin sevdiği, mutfaklarımızdan eksik olmayan yoğurtla zayıflamaya var mısınız? Kolay, uygulanabilir ve sağlıklı yoğurt kürüyle kurtulamadığınız son üç-dört kiloya elveda diyebilirsiniz.

 

Bazen işten eve gelirsiniz ve yemek pişirecek haliniz olmaz. Ne yaparsınız? Buzdolabından yoğurt alıp, içine bir şeyler katıp güzelce karnınızı doyurursunuz. Yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı olan bu lezzetli besinle hem basit hem de zaman almayacak tarifler oluşturabilirsiniz. Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel, semizotundan keten tohumuna yoğurtla hem sağlıklı hem de besleyici tarifler hazırlayıp özellikle kadınların sorunlu bölgesi göbeği hedefleyerek bir kür oluşturdu. Pek çok faydası olan yoğurt kürünün uzun süre yapılmaması gerektiğini de belirten Dyt. Şengel, hem kürle ilgili merak ettiklerimizi anlattı hem de tariflerle beslenme planı oluşturdu.

Yogurt kürüyle ilgili dikkat edilmesi gerekenler

Yoğurt kürünün diyabete son verdiği bilgisi kesinlikle doğru değil. Yoğurt kan şekerini dengelemeye yardımcı olduğu için diyabet diyetlerinde çok sık kullanılıyor. Aynı zamanda glisemik indeksi düşük bir besin. Yani kan şekerini ani bir şekilde yükseltmez ama diyabet hastalığına çare değil.

 

Yoğurt kürleri birçok zayıflama küründen daha sağlıklı kabul ediliyor. Detoks yaparak hızlı kilo verebilirsiniz ama kalorisi düşük kalır ve birçok kişi tarafından tüketimi zor bir karışımdır. Yoğurt kuru birçok diyetisyenin vücudu şaşırtmak için kullandığı tariflerden olduğu için gönül rahatlığı ile süresine dikkat edilerek yapılabilir.

Yoğurt kürü yapılırken eğer zayıflamak istiyorsanız gün içindeki beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Gün içinde her şeyi tüketerek gece ara öğününde  sadece yoğurt kürü tüketerek zayıflamanız mümkün olmaz. Gün boyunca sağlıklı beslenmeli ve ara öğünler yapmalısınız. Yoğurt kuru yapılırken yağda kızartma besinlerden, çok fazla ekmek, tatlı ve abur cubur tüketiminden kaçınmalısınız. Bunlar, kalorisi yüksek ve kilo aldıran besinlerdir.

Ne kadar süre uygulamalı ve ne kadar zamanda bir tekrarlanabiliyor?

Hazırlanan yoğurt kürlerinin uygulama süresi içerisindeki besinlere göre farklılık gösterebiliyor. Ancak bu yoğurt kürlerinin dört günden fazla uygulanmaması daha doğru oluyor. Sağlıklı ve doğru sonuçların alınabilmesi için yoğurt kürünün üç gün tüketilmesi yeterli. Bu kürler iki haftada bir tekrarlanabilir.

Uzun süre yapıldığında ne gibi sakıncaları olabilir?

Vücuttaki doku ve organların düzenli şekilde çalışmayı sürdürebilmesi için protein, yağ, karbonhidrat ve mineral kaynaklarından yeteri kadar alınması gerekiyor. Bu besin öğeleri; sebze ve meyve çeşitlerinden, kuru baklagillerden, beyaz ve kırmızı et yemeklerinden karşılanabilir. Uzun süre yoğurt kürünün uygulanması gün içerisinde diğer besin çeşitlerinin yetersiz tüketimine neden olabiliyor, Aynı zamanda yüksek kalsiyum, besinler ile vücuda alınan demir mineralinin emilimini de olumsuz yönde etkiliyor. Kalsiyum ve demir mineralleri etkileşime girerek vücuttan emilmeden dışarı atılıyor. Bu da hem kalsiyum hem de demir mineralinin yetersizliğine neden olabiliyor. Dolayısıyla yoğurt kürlerinin sınırlı günlerde uygulanması gerektiğinin altını çiziyoruz.

 

Yoğurt kürü nedir?

Yoğurt kürü son zamanlarda çok popüler hale geldi. Obezitenin hızlı artışı insanların da kilo vermek için yeni yöntemler aramasına sebep oluyor. Yavaş zayıflamak daha sağlıklı iken insanlar sağlıklı ve hızlı zayıflamanın formülünü arıyor. Türk mutfağının geleneksel ve eski lezzetlerinden biri olan yoğurt; yüksek kalsiyum oranına sahip, potasyum, çinko, manganez ve riboflavin açısından oldukça zengin. Ayrıca yapılan araştırmalara göre yağ yakımını hızlandırıyor, zayıflamaya olan etkisi, çok sağlıklı olması ve tok tutması özelliği ile kilo vermek isteyenlerin yeni gözdesi olmuş durumda. Yoğurt bağışıklığı arttırıyor ve sindirimi kolaylaştırıyor.Yoğurt kürü ise ek bazı zayıflamaya etkisi olan besinler ile karıştırılarak tok tutan ve zayıflatan öğün olarak kullanılıyor.

Herkes yoğurt kürü yapabiliyor mi?

Yoğurt kürleri uzun süredir diyet yapan bireylerde duran kilo kaybını hızlandırmak, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlamak, vücutta yağ yakımını desteklemek ve ideal vücut ağırlığına ulaşmak için direnç göstererek gitmeyen son iki-üç kilogramı kaybetmek için sıklıkla tercih ettiğimiz yöntemlerden birisi. Yoğurt kürünün vücuda ve metabolizmaya olumlu pek çok etkisi bulunuyor. Ancak bu tarifler uygulanmadan önce kişinin sağlık durumuna ve fiziksel özelliklerine dikkat edilmesi gerekiyor. Yeni doğum yapmış anneler, çocuklar, Tip 1 diyabet hastaları, bebeği altı aydan küçük olup emziren anneler, gebe kadınlar, böbrek hastaları, anemi rahatsızlığı bulunanlar, kanser tedavisi görenler yoğurt kürünü uygulamamalı.

Yoğurt kürünün zayıflatıcı etkisi var mı?

Yoğurdun yağ yakıcı etkisinden dolayı eğer sağlıklı beslenmeye de dikkat ederseniz, gerçekten zayıflatıcı etkisi bulunuyor. Yoğurdun karın bölgesinde yağları yakmada etkili olduğu uzunca bir süredir biliniyor. Genelde hızlı zayıflama sağlıksız kabul ediliyor ama yoğurt ile yapıldığı zaman sağlıklı hale gelmiş oluyor. Çünkü yoğurt en güçlü probiyotiklerden yani bağırsaklarımıza çok faydalı ve bağırsaktaki iyi bakterileri besliyor. İkinci beynimiz olarak kabul edilen bağırsak, yaşam kalitemizi belirliyor. Yoğurt, içerdiği kalsiyum sayesinde vücutta yağ yakan enzim lipazın aktive olmasına yardımcı olarak yağ yakmayı sağlıyor. Ama tabii ki bu kürün çok uzun süre yapılmaması gerekiyor.

Paylaş

Yorumlar