Yağ Yakan Tarçın Çayı

0

Hem metabolizmayı hızlandıran hem de sindirim sistemimize yararı olan hazırladığımız bu çay, 15 gün boyunca düzenli olarak tüketilmesi gerekir.15 günden fazla yapılmaması gerekir. Çünkü tarçının baharat özelliği olması sebebiyle, diğer baharatlarda olduğu gibi fazla tüketimi yan etkiler oluşturabilir.

Gerekli Malzemeler:

1 Tatlı Kaşığı Tarçın

1 Su Bardağı Su (250 ml)

Hazırlanması ve uygulanması:

Suyu ve tarçını cezve içine alarak ocağa koyunuz. 2-3 dakika kadar kaynatmaya devam ediniz. Süre sonunda ocaktan alarak çay gibi tüketiniz.

NOT: Hem metabolizmayı hızlandıran hem de sindirim sistemimize yararı olan hazırladığımız bu çay, 15 gün boyunca düzenli olarak tüketilmesi gerekir.15 günden fazla yapılmaması gerekir. Çünkü tarçının baharat özelliği olması sebebiyle, diğer baharatlarda olduğu gibi fazla tüketimi yan etkiler oluşturabilir. Ayrıca yine fazla kullanımı kabızlık sorununu meydana getirebilir. Tarçınlı bu çayı sabahları aç karnına, akşamları ise uyumadan önce tüketiniz. Tarçına karşı alerjiniz var ise bu kürü uygulamayınız. Yüksek tansiyona sahip kişiler ilaç kullanıyorsa; tarçın, ilacın yan etkilerini artırabilir. Bu sebeple tansiyon hastalarının kullanımı da uygun değildir. Elinizin altında toz tarçın yok ise çubuk tarçın kullanabilirsiniz. Ancak çubuk tarçın sert olduğu için kaynama süresinden sonra demlemeye bırakınız. Bu kürleri uygularken günlük tüketmeniz gereken suyu mutlaka tüketiniz. Bol bol yürüyüş ve egzersizler yapmayı ihmal etmeyiniz. Tarçının vücut üzerinde bir çok faydası bulunmaktadır: Yağ yakar. İştahı kapatarak kişide uzun süre tokluk hissi uyandırır. Bağışıklığı güçlendirir. Tatlı isteğini azaltır. Gözenekleri sıkılaştırır. Tarçınlı su, antibakteriyel özelliği ile ağız hijyenini sağlamaya yardımcı olur. Kanseri önler. Kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterole faydası vardır. Hafızayı güçlendirir. Vücuttaki iltihaplanmalara iyi gelir. Adet öncesi sendromuna iyi gelir ve adet döneminde ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.

Paylaş

Yorumlar