ÜÇ AYLARIN FAZİLETİ VE ÖNEMİ NEDİR?

0

İslam ay’ın hareketlerine göre düzenlenmiştir. Bu takvimde on iki ay vardır. Fakat sene 365 değil, 355 gün çeker. Yani Miladi takvimden 10 gün daha eksiktir. O yüzden, kandiller, bayramlar her sene on gün önce gelir. Böylelikle de Müslümanlar hem kışın kısa günlerinde, hem de yazın uzun günlerinde oruç tutmuş olurlar. Kuzey yarım küre Müslümanları ile Güney yarım küre Müslümanları bu takvime göre değişik zamanlarla aynı uzun ve kısa günlerin ibadetini yapmış olurlar.

İşte İslâm takvimine göre olan bu on iki ay içinde üç ay vardır ki oldukça kutsal sayılmışlardır. Bu mübarek aylarda yapılan ibadetler daha faziletlidir, daha çok kabul görür. Allah bu üç ayı bizlerin daha dindar kişiler olmamız için lütfedip armağan etmiştir.

Bu üç mübarek ay şunlardır: Recep, Şaban ve Ramazan. Şimdi bu aylar hakkında neler denildiğine bir bakalım. Peygamberimiz bir hadisinde şöyle buyurur: “Recep’de bir gün oruç tutan kimse, otuz sene oruç tutmuş gibi sevap kazanır.”

Bu üç ayın üstünlüğünü de şöyle ifade etmiştır: “Recep ayının diğer aylar üzerine üstünlüğü, Kur’ân’ın diğer kitaplardan üstünlüğü gibidir. Şaban’ın diğer aylar üzerindeki üstünlüğü, benim diğer Peygamberlere karşı üstünlüğüm gibidir. Ramazan’ın öbür aylardan ululuğu ise, Yüce Allah’ın yarattıklarına karşı üstünlüğü gibidir.”

Senenin sadece üç ayında olsun uyanık olmamız bizlerin hem dünyada hem âhirette iyiler arasında yer almamızı sağlar. Bazı ermiş kişiler bu üç aylar konusunda şöyle demişlerdir:
“Sene ağaç gibidir. Recep ayı ağacın yapraklı bulunduğu günleri, Şaban ayı meyveli bulunduğu vakitleri, Ras mazan da meyvesinin toplanacağı zaman gibidir.”
Zünnun el-Mısrî adındaki büyük mutasavvıf şöyle demiştir: “Recep ekmek ayıdır, Şaban sulama ayıdır. Ramazan toplama ayıdır. Herkes ne ekerse onu biçer, ne yaparsa cezasını çeker.”

Paylaş

Yorumlar