Topuk Dikenine Karşı Viksli Yöntem

0

Topuk dikeni, topuk kemiği ile taban çukuru arasında oluşan, gülün dikenine benzeyen bir kalsiyum birikintisidir. Topuk dikeni, öncelikle topukta başlar ve zamanla ayağın diğer kısımlarını etkiler. Topuk dikeni genelde yaklaşık olarak 0,5 cm boyundadır. Topukta rahatsızlık vererek acıya sebep olan topuk dikenini geçirmek gerçekten zor bir durumdur. Ancak ağrısını hafifletebilir, size sıkıntı veren durumdan kendinizi bir nebze de olsa rahatlatabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:

1 Yemek Kaşığı Vicks

1 Tatlı Kaşığı Bal

1 Litre Sıcak Su

Hazırlanması ve uygulanması:

Öncelikle ayaklarınızı yakmayacak derecede su ısıtmanız gerekmektedir. Su, sıcağa yakın bir ısıda olmalıdır. Vicks ve balı bir kasede iyice karıştırınız. Hazırlanan suyu, ayağınızın sığabileceği bir kaba dökünüz. Topuk dikeni olan ayağınızı 30-40 dakika boyunca sıcak suda dinlendiriniz. Süre sonunda hazırladığımız karşımı ayaklarınızın her yerine (özellikle topuk ve ayak bileği masaj yaparak sürünüz. Kremli bölgeyi streç film ile sarınız. Sabaha kadar bekleyiniz. Bolca ılık su ile yıkayınız. Havlu ile kurulayınız. Ayaklarınıza çorap giyiniz.

NOT: Topuk dikeni, topuk kemiği ile taban çukuru arasında oluşan, gülün dikenine benzeyen bir kalsiyum birikintisidir. Topuk dikeni, öncelikle topukta başlar ve zamanla ayağın diğer kısımlarını etkiler. Topuk dikeni genelde yaklaşık olarak 0,5 cm boyundadır. Topukta rahatsızlık vererek acıya sebep olan topuk dikenini geçirmek gerçekten zor bir durumdur. Ancak ağrısını hafifletebilir, size sıkıntı veren durumdan kendinizi bir nebze de olsa rahatlatabilirsiniz. Hazırladığımız bu yöntem, topuk dikenini hafifletir ve tamamen çözüm sunmayan bir yöntemdir. Ağrılarınız çoğaldığında mutlaka deneyiniz ve hergün yapabilirsiniz. Ayaklarınızda topuk dikenine ait herhangi bir belirti hissettiğinizde mutlaka ortopedi doktoruna gözükünüz. Bu durumu asla ihmal etmeyiniz. Doktor, röntgen çektirerek topuk dikeninin varlığı ya da yokluğunu tespit edecektir. Gerekli gördüğü takdirde ise sizi fizyoterapiste yönlendirme yapabilir. Özellikle kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. Ayağınızda topuk dikeni var ise bazı hususlara dikkat etmenizde fayda vardır. Bunlar; Bol bol istirahat yapılmalıdır. Sert yüzeylerde tempulu yürüyüş,koşu yapmayınız. Uzun süre yürüyüş yapmayınız. Mecbur kalmadıkça 15 dakikadan fazla yürümeyiniz. Ayakkabı seçimine dikkat ediniz. Mümkünse yumuşak ve hava tabanlı modellerden seçiniz. Aşırı kilo ve obezite var ise en kısa sürede kilonuzu kontrol altına alınız. Topuk dikeni ile alakalı günlük egzersizler yapılmalıdır. Egzersiz hareketlerini internet sitelerinde bulabilirsiniz.

Paylaş

Yorumlar