TEYEMMÜM NEDİR? TEYEMMÜM ABDESTİ NASIL ALINIR

0

TEYEMMÜM
Su bulunmadığı yahut su bulunsa bile hastalanmamız, hastalığımızın artması veya vücudumuzun donması gibi tehlikeler karşısında abdest veya boy abdestinin yerine teyemmüm etmemiz Allah’ın emridir. Yüce Allah bu konuda şöyle buyurur: “Su bulamazsanız temiz bir toprakla teyemmüm edin. Yüzlerinizi ve ellerinizi onunla meshedin.”) Maide, 5/6) Teyümmüm yalnız toprak, taş veya kum ile yapılır.

Teyemmüm Nasıl Alınır?

Önce namaz abdestinde olduğu kollarımızı sıvarız. Sonra “Niyet ettim teyemmüm etmeye’ diye niyet ederiz. Ardından ellerimizin içlerine toprağa vurup yüzümüzü bir defa mesh ederiz yani sıvazlarız. Tekrar ikinci defa ellerimizi toprağa vurup önce sol elimizin içiyle sağ kolumuzu, sonra sağ elimizin içiyle sol kolumuzu sıvazlarız. Böylece teyemmüm yapmış oluruz. Ancak toprağa vurduktan sonra ellerimizi birbirine vurarak silkelemeyi unutmayız.
Teyümmümde hangi ibadeti yapmaya niyet etmişsek yalnız o ibadeti yapabiliriz. Namaz kılmak için niyet etmişsek yalnız namaz kılabiliriz. Kur’an okuyamayız. Su ile alınan abdestin bozulduğu yerlerde teyemmüm de bozulur. Teyemmümde bir de su bulunduğu veya tehlikeler ortadan kalktığı zaman bozulur. Abdest alacak su varken teyemmüm artık geçerli olmaz.

Teyemmümün Farzları:

1) Niyet etmek.

2) Toprak veya toprak cinsinden bir şeye, ellerini iki defa vurup birincide yüzü, ikincide kolları mesh etmektir.

Teyemmümün Sünnetleri:

1) Teyemmüme eûzü besmele ile başlamak.

2) Sırayı gözetmek

3) Ara vermeden birbiri ardınca yapmak.

4) Toprağa vurunca evvela elleri ileri sürmek sonra geri çekmek.

5) Parmakların arasını açık tutmak.

6) Elleri yerden kaldırınca toz varsa birbirine vurup silkelemek.

Paylaş

Yorumlar