Teyemmüm Farzları | Teyemmüm nasıl yapılır | Teyemmüm neyle yapılır

0

Teyemmüm, suyun bulunamadığı yada suyu kullanmanin güç olduğu vakitlerde, toprak veya toprağa benzer cinsten birşeyden faydalanarak abdestsizligin giderilmesidir.

 

Teyemmüm

Teyemmüm ilk defa peygamber efendimiz Hz Muhammed (s.a.v) zamanında “BENİ MUSTALİK” savaşında yapıldı. Peygamber efendimiz ordusu ile susuz bir arazide sabahladılar sabah namazını kılmak için abdest alınacaktır ama abdest alınacak su bulunamamıştır.

Bunun üzerinde o vakitte
” Eger hasta ve yolcu iseniz veya abdestsizlik haliniz varsa, tuvaletten gelmişseniz, temiz bir toprak bulup teyemmüm edin. Onunla yüzlerinizi ve ellerinizi mesh edin. Rabbimiz size zorluk çıkarmaz,fakat şükür edesiniz diye sizi temizleyip arındırmak ve size olan nimetlerini tamamına erdirmek ister. Ayeti nazil oldu.

Teyemmümün iki farzı vardır. Birisi elleri temiz toprağa koyup yüzü mesh etmek,diğeri de ikinci kez elleri toprağa koyup aynı şekilde dirsekler de dahil kolları mesh etmektir.

Teyemmümün de temel şartı niyettir.
Niyet ettim Allah rızası için teyemmüm ile temizlenmeye yada temizlemek niyetiyle teyemmüm almaya diye niyet edilir.

Teyemmüm neyle yapılır

Teyemmüm toprak taş kum gibi yer cinsinden temiz bir yüzey üzerinde yapılır. Üzerinde pislik dokunmamış olan toprak,taş cinsinden olan mermer kaya tuzu, çamurla sıvanmış duvar bunlar toprak ve toprak cinsinden olduğu için üzerinde toz olması şart değildir.
Çamurla teyemmüm ibadeti yapılmaz ancak imam-i Azam a göre vaktin çıkmasından korkulursa ve çamurun toprağı suyun üstünde daha fazla olursa çamurla da teyemmüm edilir.

 

Abdesti bozan haller ve durumlar

Abdesti bozan haller ve durumlar

 

 

Paylaş

Yorumlar