Tevekkül Etmek nedir | Kavramı anlamı ve örneği

0

TEVEKKÜL NEDİR

Dinimizde bir çok kavram ve terim bulunmaktır, bu kavramlar bazen bizleri düşündürürken ,bazen bizlere biraz nasihat, bazen de Rabbimize şükür etmemizi sağlayan kavramlardır. Bu kavramlardan birisi de Tevekkül denir.

Tevekkülün kelime anlamına bakarsak eğer kişinin, her hangi bir konuda kendisini Allah’a bırakıp ona güvenmesidir. Fakat tevekkül ile üşengeçligi, tembelliği birbirine karıştırmamak gerekir.

Tevekkülün ilk şartı o konu hakkında çabaladıktan sonra gerisini Allah’a bırakmaktık. Basit bir örnek verecek olursak eğer iki çiftçi düşünelim. Bunlardan birisi ürününü ekip, sulayıp, gerekli bakımını yaptıktan sonra Allah’a dua ederken. diğeri hiç birşey yapmadan sadece Allah’a dua etmektedir. İşte tevekkülün ve tembelliğin arasındaki fark da bu kadar incedir. Yüce Allah (c.c) kulunun bir şeyi kendisinden istemesini çok sever. Tevekkülün temelinde sabır ve Allah’a iman etmek ve inanmak vardır. Tevekkül eden kişi başına gelecek iyi şeylere sevindiği gibi başına gelecek kötü şeyleri de sınavı olduğunu bilmeli ve ne gelirse Allah’tan geldiğini bilmelidir ve sabır etmelidir sabır tevekkülün en önemli maddesidir. Tevekkül eden bir kişi uğraştığı bir işin sonucunda hedefine ulaşması için sahip olduğu tüm imkanların ve olanakların Allah tarafından kendisine verildiğini unutmamalıdır. Tevekkülün ana yeri kalptir. Kişi gönülden gelerek isteyerek bir işe başlamalı Allah’a güvenmeli ve sonucu ne olursa olsun kaderine inanmalıdır.

Paylaş

Yorumlar