Tevbe suresinin anlamı, meali ve verdiği mesajlar

0

Tevbe suresinin Fazileti

Tevbe suresi ilk başta haram aylardan bahseder. Rabbimiz bize Haram aylardan çıktığımız zaman bizimle savaşan müşrikleri bulduğumuz yerde yakalamamızı, onları gözetim altında tutmamızı ve Eger ki onlar tövbe edip namazı kılacağına söz verip,birde zekat dağıtırsa onları serbest birakmamizi ister çünkü Allah affendenlerin en yücesidir.

Müşriklerden bazıları bizden güvence isterse onlara Allah’ı tanıması için ina ibadet etmesi için süre vermek gerekir. Ancak yine de müslüman olmayı kabul etmezlerse onu yinede güven içinde bir yere ulaştırmak gerekir.

Allah’a şirk koşanlar hiç bir zaman Allah katında değeri yoktur. Onlar Allah’ın ayetlerini sattılar ve böylece insanların Allah’ın güvencesi altında olmasını engellediler. Eğer ki müşrikler tövbe eder,namazı kılar ve zekat verirlerse onlar bizim din kardeşimiz olur aksi taktirde onlarla savaşmak Allah için gaza etmek her müslümanın görevidir.

Yeminlerinden dönen, insanları dinden vazgeçirmeye çalışan, Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (s.a.v)i yurtlarindan dahi kovmaya çalışan bir topluluğa karşı savaşmak dinin geregidir. Özellikle ilk saldırıyı zaten onlar başlattı Allah için savaşmaktan korkmayın eğer Allah’a kalben inanan muminlerseniz biliniz ki asıl korkmanız gereken müşrikler değil bizzat Allahu Teala’dır.

Müşriklerle savaşınız ki Allah onları sizlerin elinde cezalandırsın.sizleri galip eylesin. Kalbinize ferahlık versin.

Müşrikler Allah’ın mescidlerini kendileri yapmak zorunda değiller. Allah’ın mescidlerini ancak ve ancak Ahiret gününe inanan, namazını kılan, ve Allah’tan baska hiç kimseden korkmayan kişi yapar.
İman edip de hicret edenlerin, Allah yolunda mallari ve canlarıyla mucedele verenler varya işte onlar kurtuluşa erenlerdir. Onlara en büyük ödül Allah katındadır.

Kendilerine gönderilen kitaba ve Hem Allah’a hemde ahiret hesabına inanmayanlar, Allah’ın haram kıldığını helal gorenler hak dini olan islami kendilerine din edinmeyenlerle mücadele ediniz.

Haram ayını başka bir aya ertelemek küfürdür. Haram aylarını helal sayanlar yaptıkları işin ne kadar kötü olduğunu bilemezler. Allah hiç bir zaman kâfirlere yardım etmez. onlara yol göstermez.

Eğer ki Allah yolunda cihat etmekten kaçanlar işte onlara da acılı bir azap vardır.
Eger ki sizler Peygamber Efendimize yardım etmekten geri durursanız biliniz ki Allah ona yardım etmişti şartlar ne olursa olsun ister kolay ister zor mutlaka Allah için sefer ediniz Allah daima üstündür daima işleri yerli yerinde yapandır. O zaman deyin ki

Allah’ın bize yazdığından başkası bizim başımıza gelmez. O bizim en iyi dostumuzdur inanlar sadece Allah’a güvensinler ona tövbe etsinler onun yolundan sapmasınlar onun için cihat etsinler.

 

Tevbenin kabul Alametleri

tevbe

Tevbenin kabul Alametleri

 

 

Paylaş

Yorumlar