Teşrik Tekbiri okunuşu meali |Teşrik Tekbiri ne zaman okunur

0

Efendimiz Hz. Muhammed (sav) teşrik tekbirlerini sürekli getirmesi; Kurban bayramı günlerinde yapılan amellerin  Allah katında çok sevimli olması sebebiyle bu günlerde çokça tekbir, tehlil ve tesbihi teşvik etmesi de teşrik tekbirlerinin vücubiyetinin sünnetten delilleri olarak aktarılmaktadır. 

 

Teşrik tekbirleri, eyyamı teşrik farz namazlardan sonra getirilen tekbir.”o sayılı günlerde Allah’ı zikredin” Bakara 2/203. ayetindeki zikirden muradın teşrik tekbirleri olduğu; “Allah Teala’nın kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanları, belirli günlerde Allah  (c.c)  adını anarak kurban etsinler”Hac 22/28. ayetinde işaret edilen günlerin ise Kurban bayramının üç günü olduğu mülahazasından hareketle teşrik tekbirlerinin vacip olduğunu ifade edilmiştir.

 

Teşrik Tekbiri Ne Zaman Getirilir?

Teşrik tekbirleri Bayramın 1. günü  sabah namazını kıldıktan sonra başlayıp Bayramın dördüncü günü
ikindi namazına kadar her farz namazın hemen ardından, başka hiçbir kelime, dünya kelamı konuşmadan, teşrik tekbirleri getirmek kadın erkek her Müslümanın bu tekbiri getirmesi vaciptir. Bu hüküm umumidir.  Farz namazını kılan herkes Bu tekbiri, namazını cemaatle kılan da, tek başına kılan da, kurban kesen de, kesmeyen  kişi de, seferi olan da, olmayan da, kadın  yada erkek  olsun  tüm Müslümanlar teşrik tekbirleri getirmeli gerekiyor.

Teşrik Tekbiri  Okunuşu ve Anlamı

Teşrik tekbirleri, farz namazı kılıp selâm verip  hemen arkasından dünya kelâmı konuşmadan,“Allahü Ekber, Allahü Ekber, La ilahe illallahü vallahü Ekber, Allahü Ekber Ve lillahi’l-hamd” der.

Tekbirin Anlamı:Allah en büyüktür. Allah en büyüktür. Allah’tan başka ilah yoktur. Allah en büyüktür. Allah en büyüktür. Hamd yalnız Allah içindir.”

 

 

Paylaş

Yorumlar