Teşrik Tekbiri Kurban Bayramında Okunan Teşrik Tekbir

0

Bayram Namazı ; Ramazan ve Kurban Bayramı olmak üzere, yılda iki dini bayramımız vardır. Bayram sabahı kılınan namaza “bayram namazı” denir. Bayram namazı cemaatle kılılan bir namazdır ve iki rekâttır. Bayram sabahı, kutlu bir güne! uyandığımız için büyük bir coşku yaşarız. Bayram sevinci kalbimize dolar.

Erken vakitte kalkarak güzelce abdest alınır, en güzel  giysiler giyip bayram namazını kılmak üzere camiye gidilir. Camide hep beraber bayram namazını kılınır. Dualar eder, tekbirler getirilir. Bayram namazından sonra birbirleriyle bayramlaşılır, büyüklerin ellerini öpülür. Küsleri barıştırılır, akraba ve dostlar ziyaret edilir.  İhtiyaç sahiplerine, yetimleri ve kimsesizleri de unutulmaz. İçten gelen bir gülümsemeyle, ufakta olsa bir hediyeyle bayram sevincini onlarla da paylaşılır.

Teşrik Tekbiri ne zaman getirilir? 

Kurban Bayramının arefe günü sabah namazından sonra teşrik günlerinin sonuncusu yani kurban Bayramını dördüncü günü ikindi namazı dahil olmak üzere her farz  namazlarından sonra  teşrik tekbir getirmek sünnettir.

 Teşrik Tekbir  Okunuşu ve Anlamı

Tekbir ; Allahu Ekber Allahu Ekber, La ilahe illallahu Allahu Ekber, Allahu Ekber ve mahi’l-hamd

 ANLAMI: Allah en büyüktür. Allah en büyüktür. Allah’tan başka ilah yoktur. Allah en büyüktür. Allah en büyüktür ve bütün övgüler, sükürler O’nadır.

 

 Bayramda Günlerinde  Neler Yapılır

Bayramdan bir önceki güne “arefe” denir. Arefe günü herkeste bayrama kavuşmanın heyecanı vardır. Bayram için son hazırlıklar yapılır. Ayrıca kabirler ziyaret edilir, dualar okunur. Böylece ahirete göç etmiş yakınlarımız da unutulmamış olur.

Bayram sabahı erkenden kalkar, bayram namazı kılmak için büyük küçük hep beraber camiye gideriz. Tekbirler getirir. Allah’a şükrederiz. Nice bayramlara huzur içinde kavuşma umuduyla secde ederiz. Bayram hutbesini dinleyip namazımızı kıldıktan sonra birbirimizle bayramlaşırız. Küsleri barıştırır, dostlarımızı tanıştırırız. Bayramda evimiz misafirlerle şenlenir.  Çocuklar bayramlık giysilerini giyip büyüklerin ellerinden öper. Onlar da çocuklara  şeker veya harçlık verir.  Ağızlarımızı tatlandırmak için yapılan tatlılar, börekler misafirlere ikram edilir. Kimsesizleri, yaşlıları, mülteci komşularımızı da unutmayız!

Paylaş

Yorumlar