Tesbih namazının kılınışı ve Tesbih namazı duası

0

Tesbih Namazı dört rekatlık bir namazdır. Bu namazının her rekatında “Sübhaanellaahi velhamdü lillahi vela ilahe illallaahü vellaahü ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil aziym.” böyle demesi gerekir. Kalben tesbih namazı kılmaya niyet edilir. Allhü Ekber” deyip namazı kılar.

 

 TESBİH NAMAZI : Dört rek’at olup dördü bir arada kılınabileceği gibi ikişer rek’at olarak da kılınabilir. Vakti, kerahet vakitlerini dışındaki her vakittir. Kişi her rek’atta kıraatten sonra onbeş defa şöyle der:

tesbih duası

Her rükü, itidal, iki secde, secdeler arasındaki oturuş, istirahat celseleri veyâ teşehhüdden önce veya ondan sonra ayni tesbihâtı onar def’a tekrar eder. Şayed sayılarında şüpheye düşerse, tahminin asgarisini yaptığını kabûl eder ve sayıyı tamamlar. Bir rüknün tesbihâtını yapmayı unutacak olursa, sonraki rükünde onları yerine getirir. Ancak ondan sonraki rükün kısa bir rükün ise, onda değil, ondan sonrakinde onları yerine getirir. Meselâ, rükûun tesbihini unutursa, i’tidâlde yapmaz, sücûdda yapar. Ayrıca her rüknün zikirlerini bu tesbihatlardan önce yapar.

Paylaş

Yorumlar