Teravih Namazı nasıl kılınıyor | Teravih Namazı kaç rekattır

0

Teravih Namazı: Sözlük anlamı: “rahatlatmak, dinlendirmek” manasına gelen terviha kelimesinin çoğulu olan terâvih ramazan ayında kılınan yatsı namazından sonra vitir namazından önce kılınan  Peygamberimizin tavsiye ettiği  namazdır. Teravih namazı, kadın erkek her müslüman için sünnet-i müekkededir. Teravih, orucun sünneti değil, vaktin sünnetidir. Herhangi  bir mazeret sebebiyle oruç tutamıyorsa bile teravih namazını  kılabilir.

 

 Teravih Namazı kaç rekattır? Teravih namazı nasıl kılınır

Teravih namazı, kadın ve erkek için sünnet-i müekkede (kuvvetli, hep yapılan)dır. Bu namaz Ramazan ayında kılınır ve yirmi rekâttlık bir namazdır.  Teravih namazını cemaatle veya tek başımıza da kılabiliriz. Cemaatla kılmak daha faziletlidir.

Teravih namazını yatsı namazından sonra vitir namazından önce kılarız. Her iki rekattan sonra selam verebileceğimiz gibi, her dört rekattan sonra da selam verebiliriz. İki rekattan sonra selâm verirsek tıpkı saban namazının sünneti gibi kılarız. Dört rekattan sonra selam verirsek tıpkı ikindi namazının sünneti gibi kılarız. Yalnız “Nivet ettim Teravih Namazını kılmaya” diye niyet ederiz.

 

 Cuma ve Teravih namazlarının kazası yoktur

 

Teravih namazı hakkında hadis-i şerif

Ramazan gecelerine mahsus kılınan Teravih namazı, Kuran-ı kerimde geçmemektedir. Ama teravihle ilgili  pek çok  hadis rivâyet edilmiştir.

Hz. Muhammed (sav) Ramazan gecelerini ihya etmeyi teşvik etmiş, ama bunu kesin kılınacak diye emretmemiştir.

İbni Abbas hazretleri  şöyle naklediyor:  Hz. Muhammed (sav) ” Yatsıdan sonra, vitirden önce, 20 rekât namaz kıldıktan sonra, (Ramazanda 20 rekât teravih namazı kılanın, yirmi bin günahı affolur) ” buyurdu. (İbni Ebi Şeybe)

“Kim iman ederek ve mükâfatını  Cenabı Allah (cc)  bekleyerek teravih kılmak sureti ile Ramazan ayını ihya ederse onun geçmiş günahları affedilir.” (Müslim, Salâtü’l-Müsâfirîn, 173) buyurmuştur.

Ne güzel bir müjde, Ramazan gecelerinde yapılan ibadetlerin sevabını  Cenab-I Allah  (cc)  vereceğine inanıp ve Allah rızâsı için terâvih kılarak değerlendirirse, geçmiş günahların bağışlanması gibi çok büyük bir bahtiyarlığa vesile olmaktadır.   Ne güzel  bir müjde verilmiştir. Üstelik bağışlanan günahlar “küçük” yada “büyük” diye belirtilmemiştir.

Paylaş

Yorumlar