Teheccüd namazı ne zaman kılınır nasıl kılınır

0

Teheccüd Namazı
Teheccüd namazının sevâbı  sınırsız fazileti çok ümmete sünnettir. Bu namazı  hiç terk etmeyenlerin  yaptığı  dualar Allah  Teala katında kabul edilir. Dereceleri yükselir.  Hz. Peygamberin  (sav) hiç terk etmediği  Teheccüt namazı, yatsı namazından sonra geceleyin kılınır. “Niyet ettim Allah rızası için teheccüt namazını kılmaya” diye
niyet yapılır. Bu namaz İki, dört veya sekiz rekât  olarak teheccüd vaktinde kılınır. Teheccüd vakti, gece yarısı , bir süre uyuduktan sonra kalkılarak kılındığı için teheccüd denir. Yorgunluktan dolayı gece kalkamayacağın dan korkan kimsenin uyumadan önce kılmasında bir sakınca yoktur.

 

Yüce Allah – İsra Süresi: 79. ayette:  Hz. Muhammed (sav)  bu namazı şu âyetle emretmiştir: “Ey Resülüm. Gece vakti de uyanıp, sadece sana mahsus fazladan bir ibadet olarak teheccüd namazını kıl. Umulur ki Rabbin seni övülmüş bir makam olan en büyük şefaat makamına çıkarır.”

 

Teheccüt namazı, gece boyunca imsak vaktine  kadar kılınabilir. Ama o vakte kadar kılamayanlar ne yapabilir?

Hazret-i Aişe (ra.anha) diyor ki: “ Hz. Peygamber (sav) ağrı, sızı veya başka bir sebeple gece namazını kılamadığında, gündüzün on iki rekât kılardı.”(R. Sâlihin, 1178.)
Diğer  bir rivayet  ise  Hz. Ömer’den (ra.anha): Hz. Muhammed (sav) buyurdu ki: “Kim devam ettiği gece ibadetini veya virdini yapmadan uyuya kalırsa, onu sabah namazı ile öğle namazı arasında ifa ettiğinde, geceleyin ifa etmişçesine sevap yazılır.”(R. Sâlihîn, 1179.)

 

Bir saat vardır ki dualar kabul olunur

Cabir (ra.anha) şöyle diyor ki:  Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur: “Gecede bir saat vardır ki, bir Müslüman o saate rastlar da Yüce Allah (c.c)  dünya ve âhiret işinden bir hayır isterse, Allah o kimsenin dileğini muhakkak verir. Bu her gece böyledir.” (R. Sâlihin, 1175 )

Paylaş

Yorumlar