Talak Suresi fazileti ve içeriği nedir

0

TALAK SURESİ

Dinimiz toplumlara hitap eden, hakkı, doğruyu ve insanlara iyiliği emir eden. Yüce Allah(c.c.)ın emirlerini uygulayan yasaklarından sakınan toplumsal ve evrensel bir dindir. Toplum denildiği zaman insanların aklına aile gelmektedir. Aile bir toplumu oluşturan temel taştır ve toplumların dinini, geleneklerini, göreneklerini belirleyen en etkili faktördür. Dinimizin ciddiyetle belirttiği ve Peygamber efendimizin (s.a.v) de ümmetine önemle tavsiye ettiği evliliğin amacında pek çok hikmet vardır. Öyle ki peygamber efendimiz Hz Muhammed (s.a.v) evlenmenin üzerinde ciddiyetle durulmasının sebebi aciz, günahkar olan insanoğlunun nefsine hakim olması hayatının geri kalanını ibadeti ve ailesi ile geçirmesidir. Bundan dolayı evlenen kişilerin ibadetinin yarısını yaptığı belirtilir. Bunu yaparken de aile içi ilişkileri dengeli, adaletli yapmalı, hem ekonomik durum hem de aile bağlarının ayarlanmasını sağlam yapılmasını belirtmiştir.

Talak süresi kuran-ı kerimde kaçıncı sayfa kaç ayetten oluşur süre adını nerden almıştır

Talâk suresi 557. sayfadan başlar ve 558. sayfada sona erer, 28. cüzdür. Medine’de nazil olup ve 12 âyetten oluşmaktadır. Bu süre, adını işlediği konudan almıştır. “Talâk“ boşamak anlamına gelir.

Talak Suresi Fazileti ve İçeriği 

Talak suresinde üzerinde duracağımız ilk konu aile ilişkilerinin düzeni, huzuru, birlik beraberliği, evliliğin durumudur. Ancak evliliğin yapılması ne kadar önemliyse evliliğin sürdürülmeside o kadar önemlidir çünkü biz insanlara aile yapısının kurulması emir edilirken aynı zamanda onun korunmasını da sağlamak bizim görevimizdir. Huzurlu bir aile ortamı evlilikte huzuru sağlamak amacıyla dinimizde bir çok yasak belirtilmiştir. Talak suresinde tüm bunlara rağmen evliliğin birliğini ve uyumunu temelden sarsan, yıkan konuların , evliliğin bitmesinin sonuçları üzerinde durulmaktadır.

Ayetlere bakıldığı zaman Allah’a karşı gelen, emir ve yasaklarını dikkate almayan, ayetleri kendilerince, kendi ailelerine, toplumlarına karşı uygulayan toplumların sonlarının çok acı olduğu belirtilmiş, toplumların sürekliliği, devamlılığı ve huzurlu bir şekilde yaşamlarına devam etmeleri için ailenin ne kadar önemli olduğu vurgulanmaktadır. Ayrıca insalara peygamberler ve kutsal kitabımızın gönderilme amacının insanların kendilerine gösterilen aydınlık yolun farkına varmaları ve düzenin sağlanmasının ne kadar önemli olduğu belirtilmektedir.

Toparlamak gerekirse
Talak suresi= Aile kurumunu, evlilik yapısının düzeninin sağlanmaması, bozulması ve evliligin artık bitecek noktaya kadar gelmesi zorunlu hale geldiği durumlarda insanların kendini keyiflerine ve kendi düşüncelerine göre davranmalarını engellemek ve bu tarz durumlarda yapılması gereken kuralları anlatan bir sure olup. Aynı zamanda yüce Allah (c.c)ın emirlerine karşı gelen toplumların başlarına neler geldiğini değinmiş. Allah’ın herşeye hakim olduğu her şeyi gördüğü, herşeyi bildiğini, herşeyi işittiğini, her yerde olduğunu belirterek yapılan her şeyin her durumun Allah’u Tealanın emirlerine ve buyruklarına göre yapılmasının önemini anlatmaktadır. Allah (c.c) bizi kabir azabından korusun. Emir ve buyruklarına gönülden bağlanan kullarından eylesin 🤲🏼

Paylaş

Yorumlar