Tahiyyat (Ettehiyyatü) Duası Anlamı, Okunuşu, Türkçesi, Fazileti

0

Ettehiyyatü duası nasıl okunur? Ettehiyyatü (tahiyyat) manası nedir? Ettehiyyatü duası okunuşu, Türkçe ve Arapçası, anlamı ve yazılışını sizler için araştırdık. Tahiyyat (ettehiyyatü) duası namazın hangi bölümünde okunur? Ettehiyyatü (tahiyyat) duası ile ilgili hadisler nelerdir? 

Tahiyyat selam, ikram, ihsan, hürmet ve ibadet anlamlarına gelir. Tahiyyat duası namazlarda oturduğumuz zaman okunan bir duadır. Bu duada Hz. Peygamber ile Yüce Allah arasındaki konuşma yer alır. Bu konuşmada Yüce Allah Hz. Muhammed’e (s.a.v.) rahmet, bereket ve esenlik dilemektedir. Bu dua kelime-i şehadet ile son bulur.

Hz. Peygamber Tahiyyat duasını namazlarda okumuş ve okunuşunu Kur’an’dan bir sure öğretir gibi ashabına öğretmiştir. Bir hadiste “Selam (esenlik veren), bizzat Allah’ın (c.c.) kendisidir. Onun için namazda oturduğunuz vakit Tahiyyat’ı okuyun. Tahiyyat’ın sonundaki ‘Selam bize ve Allah’ın (c.c.) salih kullarına olsun.’ kısmını okuduğunuzda yerde ve gökte bulunan bütün varlıkları selamlamış olursunuz…”( Ahmed b. Hanbel, I, 411. )buyurmaktadır. Tahiyyat duasıyla, Müslümanlar her gün beş vakit namazda selamlaşmanın önemini hatırlamaktadır. Müslümanlar namazlarında tahiyyat duasını okuyarak Allah’ı (c.c.), O’nun salih kullarını ve bütün varlıkları selamlamış olurlar.

Tahiyyat (Ettehiyyatü) Arapça Okunuşu

Tahiyyat (Ettehiyyatü) Türkçe Okunuşu

Ettahiyyâtü lillâhi vessalavâtü ve’t-tayyibât.
Esselâmü aleyke eyyühennebiyyü ve rahmetullâhi ve berekâtuh.
Esselâmu aleynâ ve alâ ibâdillâhi’s-sâlihîn.
Eşhedü en lâ ilâhe illallâh ve eşhedü enne
Muhammeden abdühû ve resûlüh.

Tahiyyat (Ettehiyyatü) Duası Anlamı

Selam, rahmet ve bütün güzellikler, iyilikler Allah içindir.
Ey Peygamber! Allah’ın rahmeti, bereketi ve selamı senin üzerine olsun.
Selam, bize ve Allah’ın iyi kullarının üzerine olsun.
Tanıklık ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur. Yine tanıklık ederim ki Muhammed onun kulu ve elçisidir.

Paylaş

Yorumlar