Tabereke Mülk Süresini Okumanı Fazileti ve Faydası

0

TEBAREKE SURESİ

İnsanları diğer canlılardan ayıran en önemli şey akıldır. İyiyi kötüyü, doğruyu yanlışı, yararı ve zararı ancak düşünce yoluyla anlayan insanlara bunların yanında birde kendi örf adetler ve geleneklerine bağlı olarak yaşamlara yol olan inanış biçimleri verilmiştir. Dinimiz, bütün insanlık açısından bizlere gönderilen en kutsal ve en yüce bir dindir. Yüce Allah (c.c) biz günahkar kullarına karşı bizlere önderlik edecek ve bizleri sapkınlıktan, kötülüklerden alıkoymak amacıyla birde yol gösterici peygamberler göndermiştir. Ve son peygamberimiz Hz. Muhammed (s.av)in ise dünyadaki tüm insanlığa yol göstermesi açısından çok kutsal bir amacı vardır. Bütün bunların yanında Allah’u Tealanın biz günahkar kullarına karşı göndermiş olduğu ve bize ” oku ” diye emir olunan kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerimi yollamıştır. Kutsal kitabımız Kuran’da toplamda 114 sure ve 6666 ayet bulunmaktadır. Biz aciz kullarına her fırsatta dua kapısını sonsuza kadar açık bırakmıştır. Bunlardan birisi de “Tebareke” yani mülk suresidir.

Tabreke ( Mülk ) Süresini Okumanı Fazileti ve Faydaları 

 Mülk Süresi Adından da anlaşılacağı gibi mülk suresi biz insanlara asıl mülk sahibinin Yüce Allah olduğunu hepimizin bu dünyada sadece birer misafir olduğumuzu asıl bu dünyanın hakiminin yalnızca Allah’a ait olduğunu ifade eden ve ölümün de yaşamında yalnızca onun elinden olduğunu bizlere hatırlatan suredir. Arapça olarak günlük her akşam okunduğu zaman öldükten sonra ki kabir azabından koruyacağına inanılır. Mülk suresinde ayrıca insanların bir yaratıcının kolunun altına sığınmak istediğini belirtir. Günlük hayatta veya yaşadıgımız her kötü olayda bazen derdimizi birine anlatacak kimse bulamayız yalnız, çaresiz ve kimsesiz hissettiğimiz boşluğa düştüğümüz o an ellerimizi semaya açtığımız o an da aslında mülkün sahibinin kim olduğunu daha iyi anlamaktayiz. Bazen yolda ağaçtan düşen bir yaprak bazen üzerinde kalp deseni gördüğümüz bir kedi bazen otüşünden bile huzur duyduğumuz bir serçenin bile yaratılışında ki mükemmelliyetci özellikleri düşününce bile insan Rabbine daha çok sığınıyor. Gelecek olan tüm güzellikler de ondan gelecek olan imtihanlar da ondan yaşadığımız her an bu alemin bir imtihan dünyası olduğunu bize hatırlatan Tebareke yani mülk suresi hakkında bir çok fazilet vardır. Peygamber efendimiz (s.a.v) mülk suresi hakkında kabir azabına engel olduğunu, okuyan kişinin günahlarının bağışladığını ve her kim bu süreyi uyumadan önce okursa o kişinin üzerine melek kanat verir ve o kişinin uyanıncaya kadar onu herseyden koruduğunu belirtmiştir.

Allah (c.c) bizleri kabir azabından korkan, yaşadığı her ana şükür eden, ve asıl mülk sahibinin kim olduğunu unutmadan bu dünya için çalışmaktan çok öteki dünya için çabalayan kullarından eylesin bizi

Paylaş

Yorumlar