Sünnet yerine kaza namazı kılınabilir mi?

0

Bir namaz hem kaza hem sünnet niyeti ile kılınabilir mi?


Namazın farzları ile kıldığımız sünnetlere “Sünen-i Revatip” yani düzenli kıldığımız sünnetler deniyor. Bunların da kendi arasında dereceleri vardır örneğin sabah namazının sünneti düğer namazların sünneti gibi değil. Sabah namazının sünneti neredeyse vacip ayarında bir sünnet, onu mutlaka kılınması gerekiyor. Öğle namazının ilk ve son sünneti ile yatsı namazının son sünneti de “Müekked Sünnet”lerden. Akşam namazının sünneti de öyledir. Yatsı namazının ilk sünneti ile ikindinin ilk sünneti “Gayri Müekked” olan sünnetlerdendir.
Kılınacak namazın ne olduğu kesin olarak tayin edilerek niyetlenmesi gerekir.  İki niyetle bir namaz kılınmadığı gibi, namaz kılarken birden çok namaza niyet edilmemektedir. Hem kaza namazına, hem de vaktin sünnetine birlikte niyet edilirse bu namaz, kaza namazı olur. Hem kaza namazı hem de vaktin sünneti kılınmış olmaz (Fetavay-ı Hindiyye, I, 125).
Peki bu sünnetlerin yerine kaza namazı kılsam olur mu? Olur. Ama sünnet namazı kılmayı da ihmal etmemek gerekir. Çünkü bir adamın kendisini sünnetsiz olarak yazdırmaması lazım. Niye? Çünkü Resul-i Ekrem  Efendimiz’in (s.a.v) “Havz-ı Kevser”inden içecek olanlar  Hz. Muhammed Efendimiz’in sünnetine tabi olanlar. Dolayısıyla arada sünneti kılacak, arada sünnetin yerine kaza namazı kılacak.
Paylaş

Yorumlar