Şükür Secdesi Nedir | Şükür Secdesi Nasıl Ne Zaman Yapılır

0

Şükür secdesi, bir nimetin kazanılmasından veya bir sıkıntı, zorluk ve musibetin gitmesinde  buna  benzer olaylardan dolayı kıbleye yönelerek tekbir alıp secdeye gidip,  Cenab-ı Allah’a hamd edip tesbihde bulunup şükrettikten sonra, tekrar tekbir ile secdeden kalkmaktır. Bu da tilâvet secdesine benzer.  Şükür secdesi müstahabdır.  Hz. Muhammed (sav) ile ashabın ileri gelenlerinden çoğu şükür secdesi yapmışlardır.  Hz. Muhammed (sav) , Ebu Cehil’in başını kesilmiş görünce, beş defa şükür secdesi yapmıştır.

 

 

Konuyla Alakalı Hadis-i Şerif

 

Efendimiz Hz. Muhammed (sav) şöyle  buyurmuştur:
Kulun Rabbine en yakın olduğu hali, secde halidir. (Müslim-Nesâi-Ebü Davüd)
Başka bir hadiste Hz. Muhammed (sav) şöyle  buyurmuştur:
Sen çok secde etmeye devam et. Çünkü senin Allah ‘Teala için yaptığın her secdene karşılık, Allah Teala seni bir derece yükseltir ve bir günahını siler. (Müslim-Tirmizi-Nesâi-Ebû Davüd)

 

Şükür Secdesinin Yapılışı 

 

Abdestli bir şekilde Kıbleye yönelerek ellerini kaldırmadan tekbir getirir ( Allahu Ekber ) hemen secdeye gider, secdede iken önce Elhamdülillâh Sübhâne Rabbiyel a’la ( Cenab-ı Allah’a ulühiyyetine yakışmayan sıfatlardan tenzih ederim) tesbihatta bulunduktan sonra Cenab-ı Allah’a hamd ve şükür ettikten sonra tekrar tekbir getirerek ayağa kalkılır.

 

 

Paylaş

Yorumlar