Şükür secdesi nasıl yapılmalıdır | Şükür secdesi niçin yapılır

0

Şükür secdesi, bir nimetin tekrarlanması yâhûd bir musibetin kalkması durumlarıyla musibete uğrayan yâhüd aleni isyan eden biri görüldüğünde sünnettir.

 

Şükür secdesi  kısaca,  kıbleye yönelip “Allahu Ekber” deyip secdeye varılır, secde sırasında iken, Allah Teala’ya hamd ve senada bulunulur, “Subhane Rabbiye’l Ala” deyip Allah Teala’ya tesbih ettikten sonra, tekrar “Allahu Ekber” deyip tekbir alır secdeden kalkıp tamamlamış olur.

Şükür secdesi, tilavet secdesinin aksine mutlaka namaz dışında yapılır.

Şükür Secdesinin Şartları:

Hem tilavet ve hem de şükür secdelerinin şartları namazın şartlarıdır. Ayrıca kıraat ile tilâvet secdesinin ve şükür ile sebebinin arasında örfen uzun bir müddetin geçmemesi gerekir. Şayet kişi temiz değilse, dört defa şu duâyı okur:

“Sübhanallahi velhamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber ve Vela havle vela kuvvete illâ billahil aliyyil azim”

Şükür Secdesinin Rükünleri :

Namazda olmayan için dört olup, şunlardır!

a) Niyyet

b) İhram tekbiri.

c) Bir secde.

d) Oturduktan sonra selâm vermek.

Namazda olan bir kimse ise, memùm olduğu takdirde imanına uymak mecburiyetindedir. Şayet imam veya yalnız başına kılıyorsa sücüda gitmek için, sadece kalb ile niyet getirmelidir.

Hem tilavet ve hem de şükür secdesinin vacib ve mendüblarının, aynıdır vacib ve mendublarınn aynıdır. Ayrıca tesbiháttan sonra kişinin söyle demesi sünnettir:

dua

Paylaş

Yorumlar