Şükür Nedir | Cenab-ı Allah’a Nasıl Şükredilir

0

Rabbimiz, bizlere görmek için çift göz, işitmek için çift kulak, konuşmamiz için bir dil,ve bizi diğer varlıklardan ayıran bir özellik olan akıl ve zeka vermiştir. Bunlar bile kişinin her sabah şükür ile uyanmasına yeter de artar.Şükür, her nimetin  Cenab-ı Hakkın’tan  geldiğini bilip dil ile de hamd etmek demektir. Allahü teâlânın emirlerini yapıp yasak ettiklerinden uzak durmakdır. 

 

Rabbimiz bizlerin sağlık ve mutluluk,huzur içinde yaşamamız için evreni, yeryüzünü çeşit çeşit nimetlerle donaltmiş, aldığımız nefesten içtiğimiz bir damla suya kadar her türlü ihtiyacımizi düşünmüş ve bizlere vermiştir. Bu konu ile ilgili Kur’an’ı Kerimde;

” Allahın nimetlerini saymaya kalksanız da onları sayamazsınız” ( Nahl süresi/18) buyurulmuştur.

Şükürsüz hayattan kurtulmak nasıl olur?

İnsanoğlu, kendisine yardım eden yardımı dokunan, iyilik edenleri sever. Ancak bizler isnan sevgisinden çok en çok sevmemiz gereken kişiyi yeterince seviyor muyuz? Yani Rabbimizi.

Çünkü Rabbimizin bizlere olan iyiliklerini saymakla bitmez. Bundan dolayı bizlerde Rabbimizi sevmeli ona kalben bağlı olmalıyız. Ancak bu Sevgi sadece lafta değil, hissedilerek olmalıdır. İnsan sevdiği kişiye de saygı gösterir, sevdiği kişinin yapılmasından hoşlanmadığı şeyleri yapmaz. İşte Rabbimizin bize her zaman şükür etmek için verdiği nimetleri ve bizzat Rabbimizi sevmeliyiz. Ve bunu yapmanın yolu;

” Verdiği nimetlere şükretmek,bize emrettiği ibadet ve sünnetleri yerine getirmek ve bunları severek kalben yapmaktır.”

Resullah (s.a.v.) dualarında Rabbimize;

” Allah’ım, senden sevgini, seni sevenlerin sevgisini ve senin sevgine ulaştıracak amelleri istiyorum. Allah’ım senin sevgini bana nefsimden, ailemden, malımdan,ve soğuk sudan daha sevgili kıl” buyurmuştur.

 

ŞÜKÜR NEDİR? ŞÜKÜR ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

 

Paylaş

Yorumlar