Spordan Önce Kahve Tüketimi Faydaları ve Önemi

0

Spordan Önce Ve Sonra Kahve Tüketimi

Spordan önce kahve; Kahve içmenin sağlık açısından birçok faydaları olduğu biliyoruz ve son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda kahvenin içindeki kafein, damarlardaki kanın akış hızına etki ederek kalp sağlığı üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır. Bu da yaptığınızın sporun daha da anlamlı hale gelmesi demektir. Spor yaparken ana amaçlarından bir tanesi de kan dolaşımının hızını artırmaktır.

Kahvenin sporla birlikte özellikle kilo kaybında da önemli etkileri ortaya çıkmıştır. Çünkü spor veya egzersizden önce kahve tüketimi yaptıysanız eğer daha fazla kalori yakacaksınız anlamına gelir.

Spordan sonra içilen kahveyse sarf ettiğiniz efor sonucunda gücünüzün toparlanmasını sağlamaktadır.

Yapılan araştırmalar kafeinin başka bir yararını göstermektedir. Yaşlanma ile beraber kas hücreleri yıkıma uğramaktadır. Ancak kafein, kas hücrelerinin onarımına ve yeni dokuların oluşumuna katkı sağlayan etken maddeler içermektedir. Böylelikle spor ya da egzersiz öncesi tüketilen yaklaşık 350 ml  kahve  sayesinde kas dokularının daha sağlıklı olmasını sağlayarak esnek olmasına destek vermektedir ve bunun yanısıra kas ağrılarının yok olmasına sebep olmaktadır.

Ayrıca kahve tüketimi ile enerji toplamanıza fayda sağlayarak daha fazla egzersiz yapmanızı temin edecektir ve bu kahve tüketimini egzersiz yapmadan 30-60  dakika önce yapmayı unutmayınız.

Kahve içiminden sonra idrara çıkma isteğinizi çoğalacağından kahve ile beraber bir iki bardak su tüketilmesi antrenman esnasında aşırı su kaybetmenizi önlemeye yardımcı olabiliyor.

Kahvede bulunan kafein yağ yakmanızı ciddi boyutta etkiler ve ayrıca spor veya egzersiz önceci kahve tüketimi ile yağlarınızı yakmanız mümkündür bunun yanı sıra tüketilen kahvenin şekersiz , kremasız ve yağsız olmasına dikkat ediniz.

Kahvede bulunan kafeinin algı düzenleyici yapısıyla spordan sonra değil de spordan önce içilmesi daha faydalı olduğu uzmanlarca doğrulanmaktadır ve ayrıca spor ve egzersizlerinizi  geç saatlere bırakmayın! Kendinizi düzene oturtarak sabahları yapmaya özen gösterin…

Kahve çeşitleri de kahve tüketiminde oldukça önemlidir şu nedenledir ki spor veya egzersiz öncesi performansı artırmak için sert kavrulmuş kahve çeşitlerinden tüketmek vücut için daha yararlı sonuçlar doğuruyor.

Egzersiz öncesi içilen kahve, vücudun kendini iyi hissetmesini sağlayan dopamin gibi nörotransmitterlerin salınımını artırıyor ve egzersiz öncesi içtiğiniz bir fincan kahve ile tüm gün enerjik ve mutlu kalabilirsiniz.

Yağ Yakan Ve Toksinleri Atan Bitkisel Çay

Yağ Yakan Ve Toksinleri Atan Bitkisel Çay

 

 

 

Paylaş

Yorumlar