Şevval ayı Ne zaman bitiyor Şevval ayı kaç gün ?

0

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) Ramazan’ın hemen ardından gelen Şevval ayında altı
gün oruç tutar ve bu orucun tüm sene oruç tutmaya denk olduğunu söylerdi. İmam Müslim’limden şöyle nakledilmiştir: Ebu Eyyûb el-Ensâri (r.a),  Sevgili Peygamberimiz  (sav) şöyle buyuruyorlar:  “Kim Ramazan orucunu tutar, sonrasında da Şevvalden altı gün ona oruç ilave ederse, (bununla) tıpkı tüm seneyi oruçlu geçirmiş gibi olur.”

 

Şevval orucu nedir? Ramazan şerif ayı sona erdikten sonra şevval ayında 6 gün oruç tutmak  sünnettir.  1 yıl güneş takvimi ile 365 gündür. Kameri takvim ise bundan on gün daha azdır. Kutsal kitabımız kuranda En’am, 160 ayette “Kim bir iyilik yaparsa, ona on katı vardır…” Bu  yapılan iyiliklerin en asgari “on kat” ile mükâfat verilecektir.   Bir kimse, sâlih bir amel işlediği zaman  Cenab-ı Mevlamız  onu, onun hanesine 10 ile çarparak kaydeder. Bir oruç tutulduğunda bu, 10 oruçmuş gibi kabul edilecek ve mükafat olacak, ona göre verilecektir.  Cenab-ı Mevlamız biz kullarına olan bir lütfudur.

 

Şevval ayı orucunu nasıl niyet etmeliyiz?   Şevval ayında,  niyet ettim Allah rızası için Şevval orucunu tutmaya. Eğer  kaza orucunuz var ise   şöyle niyet edilir: Niyet ettim Allah rızası için Ramazan şerif ayında tutmadığım orucumun kazasını tutmaya diye niyet edilir.

 

Şevval ayı orucu nasıl tutulur? Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) “Kim Ramazan orucunu tutar, sonrasında da Şevvalden altı gün ona oruç ilave ederse, (bununla) tıpkı tüm seneyi oruçlu geçirmiş gibi olur.” buyurmuştur. Bir kimse  Şevval ayındaki bu orucu peş peşe tutabilecekleri gibi, bir ay içerisine bölerek de tutabilirler. Yada pazartesi-perşembe günleri tutmak suretiyle eda etmeleri de bir sakınca yoktur.

Şevval ayı Ne zaman bitiyor Şevval ayı kaç gün ? Ramazan şerif ayı bittikten sonra Şevval ayı geliyor.  Şevval ayının başlangıcı,5 Haziran 2019 Çarşamba günü bitiş tarihi ise 04 Temmuz 2019 Perşembe günü  sona eriyor.  Şevval ayında 6 gün oruç tutulur.

 

Paylaş

Yorumlar