Sevgililer Gününün dinimizdeki yeri nedir | Sevgililer günü kutlamak günah mı

0

Sevgililer Gününün dinimizdeki yeri nedir?

Sevgililer günü her yıl 14 Şubat’ta kutlanılan , Roma Katolik kilisesinin inanışına göre Valentine isimli bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak nitelendirilir.
Özellikle öncelikle dünyanın bir çok yerinde ve ülkemizde de yaygın bir şekilde kutlanmaktadır. Hatta bugüne özel Televizyonlarda dahi reklamlar verilmekte, dükkanların camları dahi süslenmektedir.

 

Sevgililer Gününün dinimizdeki yeri nedir? Sevgililer günü kutlamak günah mı

 

Dinimizde , mübarek gün ve gecelerin dışında ve Peygamber Efendimizin mevlid-i şerifi haricinde özel bir günde özel birilerini anımsamak gibi bir anlayış yoktur.

Sevgililer gününün hem ekonomik hemde toplumsal ahlâk olarak iki başlık altında incelenmesi gerekir. Ekonomik olarak baktığımız zaman sermaye sahipleri bu günden çok büyük bir kazanç elde etmektedir. Başlangıç amacı böyle olmasa da zamanla özel günlerin hepsi babalar günü/anneler günü/ sevgiler günü zamanla ekonomik ve ticari bir boyuta ulaşmıştır. Aslında dinimiz böyle günleri israf ve masraf saydığı için hiç kutlanmaması ve illa bir gün kutlanacaksa bizim şahsi kültürümüz ile ilgili başka günler vesile edilerek verilmeye çalışılmalıdır.

İkinci konu da toplumsal ahlâk boyutudur. Sevgililer gününü yalnızca bir günde hatırlamak değil, diğer her günü de sevgimizi saygımızı sürdürmeli bu ilişkilerimizi her gün sürdürmeli ve sevgimizin yalnızca tek bir günde sınırlı kalmadığını göstermeliyiz.

Burda bizlere düşen görev Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (s.a.v)in hayatına bakmaktır. Efendimizin giyinişi,hayat tarzı, düşünceleri örnek alınmalıdır.

Başka millet ve kültürlerin bu tür akışkanlarını özümsemek bizleri kendi kültür dünyamızdan kopardığı için caiz değildir Zaten bizler, kendimize ait değerleri dolu dolu güle oynaya yaşayasaydık, hiç bu tarz batılı bayramlara ihtiyacımız kalmazdı. Mesela dinimiz anneye ve babaya saygı ve itaat konusunda önemle durmuştur ancak bizler onları sadece senede bir gün anneler günü, babalar günün de hatırlıyoruz. işte bu da bizim kültürümüze karşı yaptığımız çok büyük bir ayıptır.

Gayrimüslimlere ait özel günlerde,bayramlarda, kutlamalar ile ilgili bazı ulemelar gayrımüslimlerin kutladığı kendi kültürlerini bizlerin kutlaması imanımıza zarar verir demiştir.

Paylaş

Yorumlar