Selatin camii nerede bulunur | Caminin yapımı ve özellikleri

0

SELATİN CAMİİ  İstanbul’un Tophane semtinde bulunan 19. yüzyılda inşa edilmiş İslamiyet sancağını taşımış  camidir. Halk arasında daha çok “Tophane Camii” olarak bilinir. Mimarisi Krikor Balyan’dır. Yapılış, tarihi İstanbul’un sınırları dışında inşa edilmiş en büyük camiler arasında yer alır

Selatin Caminin yapımı ve özellikleri

SELATİN CAMİİ
Osmanlı Devleti, kurulduğu ilk andan hükümdarlık yaptığı yaklaşık 600 sene boyunca İslamiyet sancağını taşımış, Allah (c.c) yolunda İslam sancağını dalgalandırmak için büyük savaşlar yapmış ve bunları yaparken tarihe yön verip, çağ açıp çağ kapatan bir yapıyla adını tarihin tozlu sayfalarına altın harflerle yazdırmıştır. Osmanlı Devleti’nin kısa sürede bu kadar köklenip büyümesinin sebebinin en temel nedeni ele geçirdiği bölgedeki halkın canına, malına dokunmamış aynı zamanda hoşgörülü politikası sayesinde bölge halkını hiç bir baskı ve zorluk altına almadan İslamiyet’i seçmesini sağlamıştır. Her ne kadar fetih ettikleri topraklarda bölge halkını İslamiyet altında toplamakta zorlama davranmamışsa da İslam dininin sancağının her alanda her yerde sallanması için büyük savaşlar da bulunmuşlardır.

Osmanlı Devleti tarih boyunca bir çok kudretli ve cesur padişahlar tarafından yönetilen devleti yöneten padişahlar devlet hazinesi dışında kendileri kendi şahsi hazinelerinden camiler yaptırırlardı. Cami müslüman halkın bir arada bulunup yüce Allah (c.c)’a itaat etmelerini sağlayan kutsal bir toplanma yeridir. Osmanlı Devletinde camilerin yapılması kadar ayrıca Selatin cami yani sultan, hükümdar anlamına gelen camilerde bulunmaktaydı. Selatin camilerin en önemli özelliği camiyi yaptıracak padişahın er meydanında İslamiyet ve Allah için önemli bir zafer kazanması gerekiyor ve önemli bir ganimet elde edilmek şartıyla inşa ediliyordu. Selatin camiler yapılırken kesinlikle devlet kendi imkanları değil, padişah bizzat kendi ganimetinden inşa ederdi. Sefere çıkmayan ve ganimet kazanamayan hükümdarlar kesinlikle selatin camisini inşa edemezdi. Osmanlı Devleti’nin önemli gelenlerinden olan selatin cami geleneği 1. Ahmet’in Sultanahmet camiisini inşa etmesiyle bozulmuştur. Selatin camileri giren fazla minareye sahip olup hemen hemen her selatin caminin yanında, etrafında, yakınında kütüphane, medrese. hastahane gibi hayır amaçlı hizmet veren müesseseler kurulmuştur ve bu müesseseler arasında bugün, günümüzde, hala hizmet verenler bulunmaktadır.

Paylaş

Yorumlar