Sehiv secdesi ne zaman ve nasıl yapılır

0

Namaz, dinimizce belirli kurallara göre yapılması farz olan ve İslam’ın en temel taşıdır. Arapçada dua etmek anlamına gelir ve müslümanın en temel görevidir. ALLAH (c.c) Şüphesiz namaz, müminlere vakitleri belirlenmiş bir farzdır buyurmuştur. Peygamber efendimiz (s.a.v) de namazın dinimizin direği olduğunu belirtmiştir. Yüce Allah, namazı elli vakit olarak farz kılmış sonra onu bir gün ve gecede yani 24 saatte 5 vakte indirmiştir.

 

Sehiv Secdesi Ne Zaman  Ve  Hangi Durumlarda Yapılır?

Günlük hayattaki işlerimizden, hayatımıza verdiğimiz önemi ve özeni maalesef ibadetlerimize veremediğimizden şikayet ederiz. Böylesi durumlarda namaz kılarken dalgınlık, dikkatsizlik, sureleri okurken atlama,  veya selam vermeden namazı bitirmek gibi namazı bozacak şeylerle karşı karşıya kalıyoruz. Böylesi durumlarda dinimizin namazı kolaylaştırdığı sehiv secdesini yapmamız en uygunu olmaktadır.

Sehiv secdesi namazın kusurlu kılınması halinde bu kusurun giderilmesi maksadıyla namazın sonunda yapılan secdedir.

Sehiv Secdesi Nasıl Yapılır?

Namazın son oturuşunda Ettahuyatü  (tahiyyat)  okunarak selam verilir ve hiç ara vermeden tekbir getirilip secde yapılır. Burada 3 kere Sübhane rabbiye’l-ala denilir. Tekbir getirilerek oturulur tekrar tekbir getirilerek ikinci defa secdeye varılır ve 3 kere Sübhane rabbiye’l-ala denilir ve tekrar tekbir getirilerek oturulur. Bu oturuşta Ettahuyatü, Allahümme Salli ve Allahümme barik duaları ile Rabbena Atina  duaları okunarak önce sağa sonra sola selam verilir.

Namazı Nasıl Huşu İçinde Kılmalıyız?

Namaz kılarken günlük hayatımız, yaşadığımız üzüntülü, sevinçli anları bir kenara bırakıp namaza odaklanmalıyız. Bunun için ilk adım abdestimizi düzgünce almamızdır. Bir gün peygamber efendimiz (sav) sahabelerden birini abdest alırken görmüş ve onu izlemiştir. Sahabenin abdest alırken acele ettiğini gören Resülullah (sav) sahabeyi uyararak yeniden abdest almasını söylemiştir.

Eğer abdest almamıza rağmen halen namazımızı huşu ve huzur içinde kılamıyorsak bunun için Allahu Tealayı görüyor gibi ibadet etmeli ve her namazı son namazımız gibi kılmalıyız.

Allah bizi namazı huşu içinde kılanlardan eylesin

Paylaş

Yorumlar