Şehitlik Nedir? Kimler Şehittir?

0

ŞEHİTLİK NEDİR?

Vatanını korumak, dinini yaymak için Allah yolunda savaşırken ölen veya öldürülen bir müslümana “Şehid” denir. Şehitlik Allah’ın inanan kullarına verdiği en güzel bir rütbedir. Şehitler öldükten sonra durumlarından o kadar çok memnun olacaklar ki, yeniden dirilip bir daha, bir daha şehit olmayı tatmak isteyecekler. Peygamberimiz (s.a.v) bu durumu şöyle haber veriyor:

“Cennete giren hiçbir kimse, yeryüzündeki her şey kendisine verilecek bile olsa, dünyaya geri dönmek istemez. Yalnız şehitler hariçtir. Çünkü onlar gördüğü ikram ve iyilikler karşısında dünyaya dönüp on kere öldürülmeyi arzu ederler.”

Şehitlik o kadar yüce bir rütbedir ki, buna inanmayanlar kavuşamaz. O halde şehit olmak için şu şartların bulunması lâzımdır.
a. Müslüman olmak,
b. Vatan, namus, din ve millet için savaşmak. Birtakım çıkarlar için savaşanlar şehit olamaz.
Şehitler savaş meydanlarında hemen ölürlerse kanlı elbiseleriyle birlikte ve yıkanmadan gömülürler. Bu elbiseler âhirette onlar için bir şeref belirtisi olur.

GAZİLİK NEDİR?

Gazilik de şehitlik gibi müslümana Allah tarafından verilen bir rütbedir.
Dini, vatanı, namus ve milleti için savaşan, bu uğurda çalışan kişiye “Gazi” denir. Savaş sırasında yaralananlar da bu ismi alır.

Şehit ve gazi olmak için mutlaka savaşa katılmak, savaş sırasında ölmek yahut yaralanmak şart değildir.
Bir müslüman, her an vatanı, milleti ve dini için yaşarsa böyle güzel duygularla çalışırken ölür veya yaralanırsa oda şehit yahut gazi olur. Mesela geleceğe kendini hazırlamak için paraşütle atlarken düşüp ölen bir Mehmetçik, şehit olur, yaralanan ise gazi olur.

KİMLER ŞEHİT SAYILIR?

Ayrıca hadislerde şehit oldukları bildirilmekte olan, yanlışlıkla veya haksız yere öldürülen kişi, yangında, denizde veya göçük altında can veren kişiler; veba, kolera, sıtma gibi yaygın ve önlenmesi zor hastalıklar sebebiyle ölenler, ilim tahsili yolunda, helâl kazanç uğrunda, gerek kendisinin gerekse, -isterse gayri müslim olsun- başkalarının can, mal ve namusları uğrunda ölenler, loğusa iken ölen ve cuma gecesinde ölen kimseler de bu grupta yer alan şehitlerdir.

Paylaş

Yorumlar