Sebe suresi nerede nazil oldu | Kaç ayettir | Fazileti nedir

0

SEBE  SURESİ : Dua insanın bütün birliğini, düşüncelerini, isteklerini, kendine özgü bir şekilde Allahu Tealaha (c.c) iletmesidir. Duanın özünde insanın kendisini yaratıcısına anlatması ve O’nun rahmetine sığınarak istekte bulunmasıdır. Dua kul ile yüce yaratıcının arasında bir köprüdür. Allahu Teala’nın biz müslümanlara bir armağanı olan yol gösteren kutsal kitabımızda bir çok sureyi okuyup kendinizi ruhen ve bedenen O’na sığındırdığımız birçok sure ve ayetler vardır. Bunlardan birisi de Sebe süresidir

Sebe süresinin temelinde, kâinatta ki dünyamızda ki kafamızı pencereden uzattığımiz anda gördüklerimizi ve görebilmemize kadar olan herşeyin şükür etmenin faziletini anlatarak Başlayan surede Allahü Tealanın kudretinin ne kadar üstün olduğu fikri işlenmektedir.

Sebe suresi nerede nazil oldu? Kaç ayetten oluşur? 

Sebe’ süresi Mekke’de nâzil olmuştur. 54 âyettir. İsmini, 15. âyette geçen ve Yemen’de bir kavmin ismi olan Sebe’ kelimesinden almıştır. Resmi tertibe göre 34, iniş sırasına göre 58. süredir.

Sebe süresini okumanın  fazileti 

  • Bu sureyi okuyan kimse, cin şerrinden emin olur.
  • Sara hastalığına yakalanan kişiler için bu sure yazılır, zemzem suyu içine konulur ve ara ara bu sudan içirilir ve yüzüne de sürülürse, Allah’ın izniyle şifa bulur.
  • Kötülük yapmayı planlayan kişilerin hilelerinin boşa çıkması için Sebe Suresinin 45-50. ayetleri okunup dua edilmelidir.
  • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her kim Sebe Suresini (vird edinip) okursa, Allah’ü Teala o kimseyi kıyamet gününde Peygamberlerle musafaha ettirir.
Paylaş

Yorumlar