Sadaka vermenin bu dünyada ve ahirette bize fazileti ve faydası

0

 Sadaka,  Dinimize ait bir terimdir. Arapça ‘gerçek olmak, doğruluk demektir.  ‘sıdk’ kelimesinin çoğulu olan ‘sadaka’, İslam terminolojisinde ‘bir müslüman insanın gönül rızası ile  yada  dinî bir vazifesini yerine getirmek  amacıyla ihtiyaç sahiplerine yapılan maddî yardım demektir.

 

Sadaka vermek

Dinimiz İslam ucu bucağı görülmeyen Rabbimizin bizler için sonsuz kudret ve mükemmeliyetçi bir şekilde biz insanlara gönderilen sonsuz bir deniz gibidir. Dinimizin bizler için belirlemiş olduğu temel şartlarından birisi de zekat vermektir. İslam dini insanlara birbirleri ile birlik beraberlik olmayı mutlu ve huzurlu bir şekilde dayanışmayı ve Yüce Allaha karşı olan sorumluluklarımızı eksiksiz bir şekilde sadakatle yapmamızı emir eder. Bu temel şartlardan birisi de sadakadır.

Sadaka vermenin bu dünyada ve ahirette  bize fazileti ve faydası 

Sadaka Allah rızası için yapılan, özellikle durumu, hali vakti yerinde olmayan kişilere karşı herhangi bir karşılık beklemeden yapılan hareketlerdir. Hayatın yalnızca bu dünyadan ibaret olmadığını, aynı zamanda ahiret içinde bir hazırlık yapılmamızın önemle belirtildiği alanlarda sadaka veren kişinin cehennem azabından korunacağına, ömrü uzatacagına, belalardan koruyacağına dair dinimizde bir çok ayet yer almaktadır.

Türkçemiz de bir elin verdiğini diğer el görmemeli diye bir deyim vardır. Özellikle komşumuza yaptığımız her yardımı sosyal medya aracılığıyla herkese paylaştığımız ve iyiliğin amelini öldüren su zamanlarda sadaka verirken daha hassas olunmalı ve yapılan iyiliğin kimseye söylemeden, bir beklenti içinde olmadan yapılmasını önemle arz etmekteyiz. Çünkü Allah’ın (c.c) rızası için yapılan her sevabın her hayrın mutlaka mükafatı vardır. Bunun mükâfatinin nasıl olacağını da sadece Yüce Allah bilir.

Paylaş

Yorumlar