Saçlarınızı Hızlı Uzatmak İçin İpuçları

0

Kısa zaman önce saçlarınızı kestirdiniz ya da herhangi bir sebepten dolayı kestirmek zorunda kaldınız. Ancak uzun saçın sultanlığını düşünerekten, saçlarınızı uzatmak ve çeşitli örgü modelleri ile taçlandırmak istiyorsunuz. Fakat “saçlarım kısa” deyip hemen yelkenleri suya indirmeyin! Çünkü saçlarınızı hızlı uzatmak için küçük ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.

MASAJ YAPIN!

Saç köklerinde kan akışını sağlamak için özellikle duştayken saç köklerinden öne doğru parmak uçlarınız ile 5 dakika kadar masaj yapın. Bu yöntem günün stresini de sizden alıp götürecektir. Saçlarınızı ufak dokunuşlar ile yıkamaya özen gösterin. Bunu da masaj yaparak uygulayın. Sert bir şekilde yıkama şeklinden uzak durun.

BANYODA SAÇ KREMİ KULLANMAYI İHMAL ETMEYİN!

Saç kremleri, saçların çabuk taranmasını sağlayarak saç kopmalarının önüne geçer. Saçlarınızı uzatmak istiyorsanız fazla saç kaybının olmamasına dikkat ediniz.

DUŞTA SOĞUK SU UYGULAMASI

Saçlarınızı çok sıcak su ile yıkamayınız. Saçları sıcak su ile yıkamak, saçlardaki yağın çoğunun uzaklaşmasını sağlayarak, bu kez saçlardaki yağ oranının bozulmasına neden olur. Saçlarınızı daima ılık su ile yıkayınız. Saçlardaki yağ, kendine has özelliği ile kıl köklerinizin beslenmesine yardımcı olacaktır. Duştan çıkmadan son durulama suyunu soğuk su ile yapınki saç köklerine şoklama etkisi yaratmasını sağlayın. Böylece kan dolaşımı artarak saçlar, daha güçlü olacaktır. Kıl kökleriniz ne kadar sağlıklı ile saçlarınızın uzaması da o kadar kolay olacaktır. Ayrıca bu yöntem, nemi saçlara hapseder.

SAÇ UÇLARINDAKİ ÇATALLAŞMIŞ VE KIRILMIŞ SAÇLARI ALDIRIN!

Saç uçları, zamanla çatallanıp kırılabilir. Bu gibi durumlarda saçlarda hem kötü bir görüntü hem de saçların çabuk uzaması engellenir. Kuaföre giderek saçlarınızdaki kırıkları aldırın. Ancak size bir tavsiye , kuaförünüzü önceden uyarın! Kırıkları alacağım derken kısacık saçla sizi bırakmasın…

SAÇLARINIZI DÜZENLİ KESTİRİN!

Saçlarınızı 2 ayda 1-2 cm kadar kestiriniz.

SAÇ ŞEKİLLENDİRİCİLERİ ELİNİZE ALMAYIN!

Yüksek ısıya sahip saç şekillendiricileri, saçlardaki ana yapının bozulmasına neden olur. Böylece saçlarda kırıklar, kuruluklar, elektriklenme… gibi bir çok saç problemi ortaya çıkar. Mümkün olduğu sürece saç şekillendiricilerinden (maşa, düzleştirici, fön) uzak durun. Kullanma zorunluluğunuz var ise bunu minimum düzeyde tutmaya çalışın.

SAÇLARINIZI SIK SIK YIKAMAYIN!

Saçlarınızı haftada en fazla 2-3 defa yıkayın. Sürekli yıkama ile saçlardaki yağ denge oranı kaybolur ve sağlıksız saçlar baş gösterir.

SAÇLARINIZI HAVLU İLE KURUTUN!

Herhangi bir sağlık probleminiz yok ise saçlarınızı havlu ile kurutun. Ancak havlu ile kurulama yaparken havluyu saçlarınıza sürterek değil, daha nazik hareketlerle suyunun çekmesini sağlamalısınız.

SAÇLARINIZA MASKE UYGULAMASI YAPIN!

Düzenli aralıklarla sizlere sunduğumuz maskelerden; saç tipinize uygun olanı seçerek maske uygulaması mutlaka yapın. Bu maskeler, saçlarınız için gerekli olan besini sağlamada oldukça etkindir. Bu uygulamaları düzenli olarak yaptığınız zaman saçlarınızı kısa sürede uzatmak kaçınılmaz olacaktır. Saç bakım yağları ve maskeleri ile saçlarınıza ayrı bir güzellik katmak sizin elinizde. Bu bağlamda sağlıklı saçın yanında, hızlı uzamasına katkı yapmak adına doğal kürlerle destek vermelisiniz.

SAÇLARINIZI TARAYIN!

Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa saçlarınızı tarayın. Saç taramak; hem saç köklerininde kan akışının sağlar hem de saç köklerine masaj yapmış olursunuz. Ancak saçlarınızı taramadan önce dikkat edeceğiniz önemli unsur, tarağın seçimidir. Tarak, saç kopmalarına meyil vermemeli ve kolay taranabilir taraklar seçilmelidir. Saçlarınızı tararken, tarağı hafif ıslatarak tararsanız saç kırılmalarının önüne geçersiniz ve saçınız daha kolay taranır. Ayrıca saçlarınızı tarama işlemi yaparken sürekli aynı yöne değil, arada sırada farklı yönlere doğru tarayın.

SAÇLARINIZI SÜREKLİ AT KUYRUĞU YAPMAYIN!

Saçları at kuyruğu şeklinde toplamak, saç köklerine zarar verir. At kuyruğu, saçları sıkı toplama şeklidir. Bunun yerine daha gevşek şekilde saçlarınızı toplayın. Özellikle uyumadan önce saçlarınızı serbest bırakın. Saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına olanak sağlayın.

KAN TESTİ YAPTIRIN!

İhtiyaç dahilinde saçlarınızda aşırı dökülmeler var ise mutlaka bir doktora görünerek kan testi yaptırın. Bazı hormonlar, saç dökülmesine neden olur. Bu sebeple vücudunuzda eksik bir şey var ise ne kadar uygulama yaparsanız yapın çokta bir işe yaramayacaktır.

SAĞLIKLI BESLENMEYE DİKKAT EDİN!

Saçlar için vitaminlerin yeri oldukça önemlidir. Vücutta vitamin eksikliği saç dökülmesine neden olur. Ayrıca kuru ve yıpranmış saçlarda baş gösterir. Bu sebeple yediklerinize ve içtiklerinize daha da dikkat ederseniz saçlarınız çok daha çabuk uzayacaktır. Özellikle beslenmede protein ağırlıklı beslenin ve vitamin anlamında da C ve E vitaminleri alınımına dikkat ediniz. Çünkü E vitamini kan akışının düzenlenmesine etki eder ve bu da sağlıklı saç kökleri demektir. C vitamini ise; ciltte ve saçta kalojen artımına destek vererek daha sağlıklı saçların oluşumunu sağlar.

BOL BOL SU TÜKETİN!

Her adımda adından sıklıkla bahsettiğimiz su tüketimi saçların uzamasına da katkı sağlamaktadır. Kan yolu ile vitamin ve minerallerin dağılımı daha kolay olacağından su tüketimini günlük en az 2 litre olarak ayarlayın. Yaz aylarında su tüketimini daha da artırabilirsiniz.

YASTIK KILIFLARINI DEĞİŞTİRİN!

Saçlarınız çok çabuk yağlanıyorsa haftada 2-3 kere yastık kılıfınızı değiştirin. Çünkü başınızı koyduğuz kılıfın temiz olması saçların daha sağlıklı olması demektir. Ayrıca, saçlarınızda çok dökülme var ise saten,ipek yastık kılıfı tercih edin. Çünkü pamuklu yastık kılıfları, saçlarda elektriklenme yapacağından saçların dökülmesini artırır. Saydığımız bu yöntemlerden mucizevi bir etki ile 1 haftada saçların uzamasını beklemeyin. Ancak bu yöntemler uygulandığında, etkisini saç yapınıza göre değerlendirerek saçların hızlı bir şekilde uzamasına katkı sağlayacaktır.

Paylaş

Yorumlar