Saç Gürleştiren Sarımsak-Süt Maskesi

0

 Son yıllarda çok popüler olan sarımsağın içerisinde bol miktarda sülfür, selenyum ve vitaminler yer almaktadır.  Saç dökülmesinden yeni saç oluşumuna kadar etkili olan saç bakımı için özellikle gerekli olan tüm mineraller ile vitaminleri tek başına karşılama gücüne sahip olan sarımsak saç sorunu yaşayan kişiler için ideal bir bitkidir.

Gerekli Malzemeler:

5 Diş Sarımsak
1 Çay Bardağı Süt
Hazırlanması ve uygulanması:

Sarımsakları soyunuz ve havanda döverek eziniz. Bir cezve içine sarımsak ve sütü koyup 1-2 dakika kadar kaynatınız. Karışımın soğumasını bekleyiniz. Karışım ılık haldeyken saç diplerine yedirerek sürünüz. Saçlarınız uzun ise bir toka yardımı ile toplayınız. 1-2 saat bekleyiniz. Bolca ılık su ve şampuan ile yıkayınız.
Havlu ile kurulayınız.

NOT:

Sarımsağın saç güçlendirmede oldukça etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda saçlarınızı güçlendirerek kopmasını ve dökülmesini engelleyerek saçlarınızın gürleşmesini sağlar. Hazırladığımız bu maskeyi düzenli aralıklarla bir ayda 3 kere uygulayınız. Hazırlanan bu maskeyi uygularken önce saç diplerinden başlayınız ve tüm saça uygulamaya özen gösteriniz. Saçlarınız çok uzun ise malzeme miktarını 2 katı şeklinde hazırlayınız.
Karışımda kullandığımız süt, sarımsağın etkin kokusunu hafifletir ve içeriğindeki mineral ve vitaminlerle saçlarınızın canlanmasını sağlar. Maskeyi saçınıza uygularken; özellikle saçlarınızın seyrek olduğu bölgelere uygulamayı yapmaya özen gösteriniz. Maskeyi kafa derisindeki kıl köklerine uyguladıktan sonra tüm parmaklarınızla hafif dokunuşlarla 5 dakika kadar masaj yapınız. Amaç; kafa derisinde kan akışının hızlanmasını sağlayarak maskeden daha etkili sonuç almaktır.
Sarımsak kendi başına bile uygulandığında saç çıkartıcı bir etkisi olduğundan saçlar için oldukça yararlı bir bitkidir. Bugün kullanılan bir çok saç gürleştirme şampuanı, saç bakım kremleri ve saç kremlerinin içerisinde doğal sarımsak kullanılır. Peki sizde kolaylıkla yapabileceğiniz bu maskeyi evinizde neden denemeyesiniz.
Saçların gürleşmesi ve canlanması için çeşitli maskeler yaparken aşağıdaki hususlara dikkat ediniz:
Saçlarınızı sıcak su ile yıkamayınız. Saçlarınızı yıkama suyunuz ılık veya soğuk olmalıdır.
Saçlarınıza; düzleştirici, fön, maşa gibi yüksek ısıya sahip cihazları olabildiğince az kullanınız.
Saçlarınıza şekil verdiren jöle, saç spreyi… gibi ürünleri kullanmayınız. Kullanım sıklığı arttığı müddetçe saç dökülmelerine neden olur.
Saçlarınızı taramakta zorlanıyor ve bunun sonucunda saç kırıkları ve dökülmeler oluşuyorsa arada bir saç kremi kullanınız.
Saç uçlarınızda kırıklar ve çatallaşma var ise kuaföre giderek bunları aldırınız. Çünkü bu kırıklar saç tellerinizin yapısını bozar ve hızlıca uzamasına engel olur.
9.Saç maskelerimiz, doğal ürünlerle mucizevi etkiler yaratmaktadır. Ancak tek sorunumuz bazı kişilerde hemen etki göstermeyebilir. Bunun için, sonucu hemen alamamak sizi pes ettirmesin. Doğal ürünlerin hiç bir zararı olmamakla birlikte mutlaka faydasını göreceğiniz bir gün vardır.

Paylaş

Yorumlar