Saç Dökülmesine Karşı Lavantalı Çözüm

0

Saçlar, estetik ve güzelliğin en önemli faktörlerinden biridir fakat rüzgar, nem, klor, deniz, hava kirliliği, Bilinçsiz yapılan diyet ve dengesiz beslenme ve kimyasal ürünler saçların dökülmesine neden oluyor. Oluşan bu saç problemini evde yapabileceğiniz doğal karışımlarla engelleyebilirsiniz.

 

Gerekli Malzemeler:

1 Yemek Kaşığı Lavanta

Yarım Litre Su

Hazırlanması ve uygulanması:

Suyu küçük bir tencere içine alarak kaynatınız. Kaynayan suyun içerisine lavantaları ekleyip karıştırınız. Karışımı ocakta (kısık ateşte) 5 dakika kadar daha kaynatınız. Süre sonunda ocağın altını kapatınız ve karışımı soğumaya bırakınız. Karışım ılık haldeyken saçlarınıza sürünüz. 30 dakika bekleyiniz. Bolca ılık su ile saçlarınızı durulayınız. Havlu ile saçlarınızı kurulayınız.

NOT : Saç dökülmesini durduran ve saçların uzamasına katkı sağlayan bu maskeyi haftada 1-2 kere düzenli aralıklarla uygulayınız. Saç dökülmesi durduktan sonra uygulama sıklığını iki haftada 1 kere ya da ilerleyen zamanlarda ayda 1 kere uygulayabilirsiniz. Maskeyi saça uygulamadan önce saçlarınızın temiz olması gerekir. Şayet saçlarınız temiz değilse öncelikle saçlarınızı yıkayınız. Kuru ya da ıslak olan saçınıza rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Lavantanın saça bir çok faydası bulunmaktadır. Bunlar;

Saç derisini rahatlatır.

Saç kuruluğunu yok eder ve saçları nemlendirir.

Saç dökülmesinin önüne geçer.

Böylelikle saç kaybını engeller.

Saçlarda oluşan kepeği önler.

Saç diplerinde bulunan kılcal damarların harekete geçmesini sağlar.

Saç uzamasına katkı yapar.

Erkeklerde kelliği önler.

Saçların beyazlamasını geciktirir.

Saça bakım yapar.

Saçlarda oluşabilecek mantara karşı antibakteriyel özellik gösterir.

Saç kıranı önler. Saçlarda oluşan bit ve yumurtalarını yok eder.

Yeni saçların hızlı bir şekilde çıkmasına yardımcı olur.

Paylaş

Yorumlar