Rüyada Uçtuğunu Görmek Ne Anlama Gelir

0

UÇMAK: Danyal (a.s.): Uçtuğunu görmek iyidir. Bir yerden başka bir yere kuş gibi uçtuğunu gören yolculuğa çıkar, kadir ve kıymet sahibi olur, Gökyüzüne uçtuğunu gören bir zarara uğrar. Gökyüzüne uçup bir daha inmediğini gören dünyadan göçer,” demiştir.

İbn-i Sirin: “Kanatları olmadığı halde uçtuğunu görenin durumu değişir. Bir evin damından başka bir evin damına, yani damdan dama uçtuğunu gören eşini boşayıp başkasıyla evlenir,” diyor.

Kirmani: “Semanın derinliklerine doğru uçtuğunu görmek, uçanın ölümüne; kuş kanadına benzemeyen kanatlara sahip olduğunu görmek halkı şaşkınlık ve hayrete düşürecek bir durumun ortaya çıkacağına, gökyüzüne doğru uçup daha sonra yere indiğini görmek ölüm derecesinde hastalanıp da sonradan iyileşmeye delalet eder,” demiştir.

Ebu Sait El Vaiz: “Bir dağın tepesine uçup konduğunu gören büyük bir makam sahibi olur. Uçarken bir şeyin üzerine düştüğünü gören, üzerine düştüğü şeye benzer bir şeye sahip olur. Eğer rüyayı gören kişi mevki ve makam sahibi olabilecek yetenekle bir değilse olum derecesinde hastalanır veya günah işler.

Kanatla uçtuğunu görmek yolculuğa, kanatsız uçtuğunu görmek durumunun değişeceğine uçarak gitmek istediği yere ulaştığını görmek yapacağı yolculuktan hayır ve fayda sağlayacağına, bir tarladan diğerine uçtuğunu görmekse güç ve onur sahibi olmaya delalet eder.

Alçaktan yükseğe doğru kanatsız olarak uçtuğunu gören istediğini elde eder, kadir ve kıymet sahibi olur. Güvercin gibi uçtuğunu gören şöhret sahibi olur, gökyüzünde gözden kaybolacak kadar yükseldiğini gören, ölür,” demiştir.

Salimi’ye göre, ise bir yerden başka bir yere uçtuğunu gören yapmış olduğu yolculukta istediğini elde ederek ve kıymet sahibi olur.

Uçtuğunu görmek iyi insanlar için ilim sahibi olmaya, kötü insanlar için ise kötülüğe, bunların dışında kalanlar içinse arzularının gerçekleşmesine delalet eder. Bir başka rivayete göre, uçtuğunu görmek şuursuzca davranmaya öfkeye ya da olağanüstü bir sevinç ve mutluluğa işarettir.

Gökyüzüne doğru beli bir çizgide yükseldiğini görmek yüksekliği ölçüsünde zarara uğramaya, uçarken havada durduğunu görmek o zarardan kurtulmaya, durduğu yerde uçtuğunu görmek hayra delalet eder. En güzel ve hayırlı uçuş kıbleye doğru yapılan uçuştur.

Uçtuğunu ve belli bir yerde durduğunu gören yolculuğunu yarıda keser. Yolda değilse yola çıkar ve bir yere gider. Makam sahibi birinin hayvana binmiş olarak uçtuğunu görmesi makamından ayrılacağı anlamına gelir. Mevki ve makam sahibi değilse sahip olduğu iyi halini ve rahatın kaybeder. Üzerinde bulunduğu hayvanın da kendisiyle beraber uçtuğunu gören mevki ve makam sahibi olur. Kendisiyle birlikte binmiş olduğu hayvanın da bir yerde durduğunu gören şöhret ve servet sahibi olur.

Paylaş

Yorumlar