Rüyada Nehir Görmek Ne Anlama Gelir?

0

Rüyada Nehir Görmek Ne Anlama Gelir?

NEHİR: Suyu saf, berrak ve tatlı bir nehir görmek iyi durumda olmaya, sağlıklı olmaya geçim sıkıntısı endişesinden uzak bulunmaya; o nehrin suyundan içtiğini görmek ömrünün zevk ve sefa içerisinde geçeceğine delalet eder.

Bazı rüya yorumcuları, büyük nehirler sultan ve meliklerle, küçük nehirler amirler ve vezirlerle, kendi mülkü olan bir yerde bulunan nehir rüya sahibinin babasıyla tabir olunur.Dicle nehri halifeye, Seyhun nehri Hindistan, Ceyhun nehri İran hükümdarina ve o bölgede bulunan diğer hükümdarlara, Fırat Rum hükümdarlarına, yani Anadolu’da hüküm süren devlet adamlarına, Nil, Mısır ve civarındaki hükümet ve devletlere delalet eder.

Yüksek bir yerde bulunduğunu ve altından bir nehrin aktığını gören hayra, nimete, mevki ve makama sahip olur. Bir rivayete göre cennet ehlinden olur.

Nehir görmek rüya sahibinin akıllılığına ve geçim standardının artmasına delalet eder. Bir nehirde yüzdüğünü veya boğulduğunu görmek denizde yüzmek veya boğulmak gibi yorumlanır. Ancak deniz padişah ve sultanla, nehirse emir ve vezirle tabir olunur.

Bir nehirde iyi bir şey görmek emir ve vezir için iyidir. Nehirde kötü bir şey görmekse bunun zıddıdır. Nehirden süt, bal, şurup, şerbet gibi bir şey aktığını görmek rızık, hayır ve nimet anlamına gelir. Nehirden kan, irin ve henzeri bir şey aktığını görmek fitne fesat, zarar, ziyan, inançsızlıkla tabir olunur.

Nehir görmek saygıdeğer bir kimseyle tabir olunur.

Bir nehre girdiğini gören halktan bir kimseyle ilişkide bulunur.

Nehirden su içtiğini görmek iyi değildir.

Bir nehrin bir yakasından diğer yakasına atladığını gören üzüntü ve kederden kurtulur ve düşmanına karşı galip gelir. Bir rivayete göre nehre girdiğini görmek sefere çıkmaya delalet eder. Bir başka rivayete göre ise hükümetin hizmetine girmeye delalet eder.

Çarşıda bir nehrin aktığını, halkın bu nehirden aldığını görmek padişahın kendisine tabi olan halkına adaleti demektir. Bir nehrin evlerin üzerinde, çatı ve damlarında aktığını, evlerin içine girerek insanların eşyalarını ıslattığını görmek hükümetin halkına zulmetmesine yahut halka saldıran ve onları rahatsız eden düşmana işarettir.

Evinden bir nehrin çıktığını ve kimselere zarar vermediğini gören halka iyilik eder.

Kendisinin bir nehir olduğunu gören kan tutması sonucu ölür. Bir nehre giren büyük bir zatın huzuruna girer. Nehirden üzerine çamur bulaştığını ya da nehrin suyunun bulanık olduğunu gören o zat tarafından üzüntü ve kedere uğratılır.

Nehrin suyunun saf ve berrak olduğunu, bundan biraz içtiğini gören büyük ve saygıdeğer birinden iyilik görür. Nehrin bir yakasından öbür yakasına geçtiğini gören, nehrin suyu saf ve berraksa, bağlandığı ve kendisinden iyilik gördüğü o saygıdeğer kimse ile ilişkisini koparıp başka birine bağlanır.

Nehrin suyu bulanık dalgalı ve çamurluysa üzüntü, keder, korku ve endişeler yok olur.

Nehirden geçerken suya daldığını görmek zarar ve ziyana delalet eder. Evin içerisine saf ve berrak sulu bir nehrin aktığını görmek servet ve varlığa, zengin ve saygın birinin evinden dışarıya bir nehrin aktığını, halkın o nehrin suyundan içtiklerini ve yararlandıklarını görmesi insanlara iyilik ve faydasının dokunacağına, rüya sahibi fakirse işlediği bir suç yüzünden evinden atılacağına delalet eder.

Nehir görmek hayırlı ve güzel ibadetlere, sürekli rızka; bulanık ve suyu kokan bir nehir görmek cehenneme ve ona benzer kötü şeylere, fitneye ve zulme, isyan ve kargaşaya işarettir.Bir yerde akan nehrin bir başka yere geçtiğini görmek, yahut bir yer de aktığını gördüğü bir nehrin başka bir yerde akmakta olduğunu görmek devlet ve hükümetlerin durumlarının değişeceğine, kevser nehrini ve ondan su içtiğini görmek düşmana karşı zafer kazanmaya, rüya sahibi inancsiz ise inanç sahibi olmasına, isyankar ve günahkarsa tövbe ederek iyi bir insan olacağına, kötü ve günahkar eşinden ayrılarak ahlaklı ve iffetli bir başka eşle evlenmeye, haram kazanç yollarını terk ederek helal kazanç yollarından geçimini sağlamaya; cennet nehirlerinden birini görmek ve suyundan içmek ilme ve Kur’an’a, hayra ve güzelliğe delalet eder.

Paylaş

Yorumlar