Rüyada Medineyi Görmek Ne Anlama Gelir? Diyanet

0

Rüyada Medine-i Münevvere görmek, Rüyada Medinede Bulunduğunu Görmek, Rüyada Medine’yi Görmek Ne Anlama Gelir?

MEDİNE-İ MÜNEVVERE: Hz. Muhammed (s.a.s.)’in Medinesinde (şehrinde) bulunduğunu görmek (çünkü Hz. Muhammed (s.a.v.) orada gömülüdür.), tüccar ve kibarlarla arkadaş olmaya ve onlardan maddi ve manevi fayda görmeye delalet eder.

Hz. Muhammed’in (s.a.s.) evinde olduğunu görmek iyilik, selamet ve bereket sahibi olmaya; Harem-i Şerif’in (Kutsal yer, medine) kapılarından biri önünde veya hücre-i saadet (Hz. Muhammed’in (s.a.s.) kabrinin bulunduğu oda)nın kapısı önünde durup tövbekar olduğunu görmek günahların bağışlanmasına hak kazanmaya işarettir.

Hz. Muhammed’in (s.a.s.) nurlu kabrinden nurların fışkırdığını görmek dininde ve kişiliğinde gittikçe artan bir şerefe; Hz. Muhammed’in (s.a.s.) kabri ile mimber arasında bulunduğunu görmek cennet ehlinden olmaya işaret eder.

 

Peygamberin (a.s.) kabrini evinde görmek onun şefaatine mazhar olmak gibi büyük bir mutluluğa, Peygamber’in (a.s.) kabrini ve mübarek odalarını süpürdüğünü ya da yıkadığını görmek dünya ve ahirette mesut. ömürlü ve övgüye layik olmaya, Hz. Peygamber’in (a.s.) mübarek odalarina arkasını dönerek oturduğunu görmek Peygamber’in (a.s.) sünnetlerinden uzaklaşmaya, Hz. Muhammed’in (a.s.) kabri çevresindeki demir kafese yapışıp ağladığını görmek şefaate mazhar olarak dünyada mutlu ve bahtiyar olmaya, gayet ferahlığa ve sevince işarettir.

Medine’de Peygamber’in (a.s.) ashabından (arkadaşlarından) birinin kabrini ziyaret ettiğini görmek onun vasiyetine ve ahlâkına uygun davranmak demektir.

Cafer Sadik’a (r.a.) göre, Medine-i Münevvere’yi görmek yedi türlü yorumlanır: Güven, bereket, af, kurtuluş, üzüntü ve kederden uzaklaşmak, güzel geçim sahibi olmak, cennet, hak yolu ve hidayet.

Medine-i Münevvere’ye gitmek üzere yola çıktığını görmek hak yoluna girmeye, kurtuluşa ermeye; Peygamber’in (a.s.) haremini (yaşadığı evin) nurla dolup taştığını görmek rahat ve sıkıntısız kazanca, haremin (evinin) mimberinde okuduğu hutbeyi dinlemek Peygamber’in (a.s.) nasihatlerine ve sünnetlerine uymaya, Medinede namaz kılmak sevap ve mükafatın artmasına delalet eder.

Medine-i Münevvere etrafındaki kutsal mekanlarda yahut sahabelerden birinin mezarı başında bulunduğunu görmek mutlaka hayra yorulur. Orada uyanıkken uygunsuz bir olayın meydana geldiğini görmek hayra yorulmaz. Mekke veya Medine’den birine komşu olduğunu görmek ibadet ve duada devamlılığa delalet eder.

Paylaş

Yorumlar