Rüyada hastalık görmek nasıl yorumlanır?

0

Rüyada Hasta Olmak Ne Anlama Gelir? Rüyada hasta olduğunu öğrenmek nedir? Rüyada Kendini Hasta Görmek Ne Anlama Gelir? Rüyada Hastalandığını Görmek Ne Demek, Neye Yorumlanır.

HASTALIK: Büyük rüya tabircisi Kirmâni: “Zayıflık ve hastalık iyi değildir. Çünkü dinde bozgunculuğa işaret eder. Bir rivayete göre batıl şeylerin (hurafelerin) çoğalmasına delalettir,” diyor. Bazı rüya tabircileri, hastalığının uzadığını gören kıyamet gününde Allah’a (c.c.) kötü bir halde kavuşur, demişlerdir.

İbn-i Sirin’e göre; ağrı ve sizi hissetmeksizin hasta olduğunu gören o yıl ölmez.
Bazı rüya tabircileri, hastalık üzüntü ve kederdir. Hastalandıktan sonra sağlığına kavuştuğunu gören sağlıklı ve sıhhatli olur. Bir rivayete göre hastalıktan kurtulduğunu, çarçabuk oturduğu yerden dışarı çıkarak kimseyle konuşmadığını gören ölür.

Şevket ve azamet, yetki ve karar sahibi birini hasta görmek rüya sahibi açısından iyi değildir. Eğer biriyle aralarında dava ve düşmanlık varsa yenilir. Savaşta olan, bu rüyayı görürse yaralanır.

Mağripli Cabiri: “Zayıf ve rahatsız olduğunu gören farzları yerine getirmede kusurlu davranır. Bir başkasının üzerinde bulunan hakkını hak sahibine vermez. Bir rivayete göre, görülen zayiflik güç ve gayrette zayifliga delalet eder, iyi değildir. Eşini zayıf ve rahatsız görmek, zayıf ve rahatsız görülen kadının dindarlığına işarettir. Kendini oldukça incelmiş ve zayıf görmek hayra yorulmaz. Zayıf olan kimsenin kendisini semiz (şişman) görmesi hayra delalet eder,” demiştir.

Ebu Said El Vaiz: “Hastalık rüyası üzüntüden sevince, sıkıntıdan feraha ve düşmana karşı zafere delalet eder. Güzel ve hayır sayılabilecek hususların bulunması fakir için mal sahibi olmaya, zengin için de fakirleşmeye işarettir. Bu rüya zengin ve toplumun önde gelen büyükleri için hayra yorulmaz,” demiştir.
Şiş ve verem görmek hapse işarettir. Hastanın durumundan şikayetçi olması belanın büyüklüğünü gösterir.
Baş ağrısı görmek, çok günah işlemek demektir. Alnında ağrı mevki ve makamda, şöhret ve saygınlıkta gerilemeye delalet eder. Gözlerde rahatsızlık rizik eksikliği, üzüntü, keder ve hüzündür.
Gözlerini tedavi ettiğini veya ilaç sürdüğünü görmek de hayır ve kurtuluştur. Kulağında ağrı gören zarara ve ziyana uğrar.

Dil ağrısı, diliyle günaha girmeye ve yalan söylemeye işarettir.
Ağzında rahatsızlık ve acı olduğunu gören söylediklerini inkâr eder. Bir rivayete göre ağız hastalıkları üzüntü, keder ve hüzün demektir.
Dişinin ağrıdığını gören akrabası yüzünden üzüntü ve kedere düşer. Gerdanında ağrı gören emanete ihanet eder.
Kalbinde ağrı ve sizi görmek haram yemeye, kalpte hastalık şüpheye ve ikiyüzlülüğe; kalpte sıkıntı tövbeye işarettir.

Kirmani’ye göre; Kalbinin ağrıdığını görmek malin artması anlamına gelir.
Sırtı ağrıyanın rüyası hayır değildir. Bu rüyayı gören eğer yaşlıysa ciddi hastalığa yakalanır. Sirtin kambur olması yoksulluğa işarettir.  Yanlarında ağrı olduğunu görenin kalbi kırılır.

Ciğerinde hastalık bulunduğunu gören kimse aile ve akrabalarına karşi şefkatli davranmaz ve onları önemsemez. Ciğerlerinde rahatsızlık olduğunu gören çocukları yüzünden üzüntü duyar.
Elinde ağrı veren bir rahatsızlık gören kardeşine, ortağına ve arkadaşına ihanet eder.

Kendisinde kulunç ağrısı olduğunu gören aile fertlerinin geçimini sağlamada zorluk çeker.
Karnında sancı olduğunu gören akrabalarını çok sever. Göbeğinde ağrı gören eşine kötü davranır. Dalak rahatsızlığı gören malını israf edip harcar. Akciğer hastalığı ecelinin yaklaştığına işarettir.
Uyluğunda ağrı görmek sülalesinden birinin hastalanmasına delalet eder.

Ebu Said El Vaiz: “Rutubetten (nemden) ortaya çıkan rahatsızlıklar ibadet ve dualarda üşengenliğe işarettir. Ateşli hastalıklar hükümdarlar veya onlara vekâlet edenlerin üzüntü ve sıkıntıya yol açacak kararlar almalarına, kuru hastalıklar Allah (c.c.)’ın rızasına aykırı biçimde mal israfına, sıkıntı veren hastalık da insanlardan borç alıp da geri ödemeyi düşünmemeye delalettir,” demiş.

Anne ve babasının hasta ve zayıf olduğunu görmek kötüdür, bir rivayete göre dünya, rüya sahibinden yüz çevirir.

Bir hastaya hizmet ettiğini gören sevap ve mükâfat kazanır, bir rivayete göre ise kendi isteğiyle, doğru yoldan sapan inancı bozuk birine arkadaş olur.

Paylaş

Yorumlar