Rüyada Gece Görmek Ne Demek, Neye Yorumlanır?

0

GECE VE GÜNDÜZ: Gece ve gündüzden maksat karanlık ve aydınlıktır. İbn-i Sirin diyor ki, karanlık gece görmek hüzün ve gamdır. Mehtaplı aydınlık, yıldızlar parlayan gece görmek, geçimde genişlik, bolluk, ferah ve sevinçtir. Karanlık gecede cadde zannetmekle beraber bilinmeyen bir yolda gittiğini gören kimse dini yaşantıda doğru yoldadır.

Mağribli Cabir: “Geceyi aydınlık, gündüzü ve güneşi doğuyor görme, hayra, menfaate ve dileğin verine gelmesinde dalalet eder ve dileğin yerine gelmesine delalet eder. Bütün dünyanın gece karanlıkta kaldığını görmek o ülkedeki insanların gam, korku, telaş ve endişe içinde olmalarına işarettir. Evini karanlık görmek uzun yolculuğa delalet eder,” demiştir.

İçinde bulunduğu karanlığın birdenbire aydınlığa dönüşmesini gören, gam, üzüntü ve sıkıntıdan kurtulur, günahkar ise işlediği günahlarından tövbe eder, yoksul ise zengin olur, zalim ise zulmetmekten vazgeçer, dinsiz ise iman eder; karanlıkta iken aydınlığa kavuşan ve sonra yine karanlıkta kalan Allah korusun münafık (içi başka dışı başka) olur.

Cafer-i Sadık (On iki imamdan biri) buyurmuştur ki: Görülen karanlık beş türlü tabir olunur: Küfür (inançsızlık), hayret (şaşkınlık), işlerde sıkıntı, bahtsızlık, şanssızlık ve günah, yolunu şaşırmak (doğruluktan ayrılmak). Karanlıktan nura (aydınlığa, ışığa) çıktığını gören kimse, dini bütün ve yoksul ise zengin olur. Eğer inançsız ve dinsiz ise doğru yola erişir. Dünyayı gündüz, nur (aydınlık) ve ışık içinde görme, işlerinin yolunda gitmesine, ömrün uzun olacağına hayır ve güzelliklere, yükselmeye, mevki ve makam sahibi olmaya işarettir. Parlak ve şa’şaali (görkemli, gösterişli) bir günde bulunduğunu görmek üzüntü ve sıkıntıdan kurtulup zevk ve sevince, neşe ve refaha(bolluğa) delalet eder.

Paylaş

Yorumlar