Rüyada Fil Görmek Ne Demek, Neye Yorumlanır?

0

Rüyada fil görmek ne anlama gelir?

FİL: Gece vakti bir file bindiğini gören, evlenir. Gündüz bir file bindiğini gören eşini boşar ya da cariyesini satar. Bir rivayete göre ne zaman olursa olsun file bindiğini görmek şan ve şöhret anlamına gelir. Bir fili sırtına aldığını gören büyük bir görevin başına geçer. Bir fil öldürdüğünü gören toplumun veya devletin ileri gelenlerinden birini ya bizzat kendisi öldürür ya da öldürülmesine sebep olur. Bir fil öldürdüğünü görmek bir kalenin fethedilmesi anlamına da gelir.

Bir filin başını ezmek suretiyle kendisini öldürdüğünü gören bir bela ve felakete uğrar. İki başlı bir file binmiş olduğunu gören o ülke sultanının hizmetinden ayrılıp başka birinin hizmetine girer, bir rivayete göre sahip olduğu varlığı ve işi terk ederek başka bir işe girer. (İbn-i Sirin)

 

Fil sultanla, file binmek şan ve şöhretle, derisi, eti, kemiği vesairesi mal, menfaat ve nimetle tabir olunur. Savaşta bir file binmiş olduğunu gören güçlü ve büyük bir düşmanını yener. Bir rivayete göre de kendisi yenilir. Filden düştüğünü gören bir bela ve musibete uğrar. Savaş esnasında filin düşüp öldüğünü görmek o ülke padişah veya hakiminin ölümüne işarettir. (Kirmani)

Gezinmek, ferahlamak için çıplak bir file bindiğini gören bir kadınla evlenir. Bir filin bir yerden başka bir yere girerek dolaştığını görmek o ülkenin hükümdarının değişeceği anlamına gelir. Bir filin kendisini ayağının altına aldığını görmek sultan veya ona yakın olanlardan birilerinin rüya sahibine kızıp öfkelenmesiyle yorumlanır. (Mağripli Cabir)

Fil rüyası lanetlenmiş bir kimseye delalet eder. Bir file bindiğini gören doğruluktan ayrılır. Bir rivayete göre file bindiğini görmek kötü şöhret sahibi olmak anlamına gelir. Başka bir görüşe göre file bindiğini gören uğradığı büyük bir beladan kurtulamaz. (Ebu Sait El Vaiz)

Bazı rüya tabircilerinin açıklamasına göre, fil görmek hüzün ve kedere delalet eder. Çünkü filin eti yenmez, sütü içilmez.

Kendisine doğru gelmekte olan ve üstünde davul, zurna gibi çalgı ve eğlence aletleri bulunan bir file gayet rahat bir şekilde bindiğini gören şan, şöhret, mevki ve makam sahibi olur.

iki filin dövüştüğünü görmek iki büyük padişahın savaşacakları anlamına gelir. İyi ve dürüst birinin file bindiğini görmesi büyük kar ve kazanca işarettir. Bulunduğu yere bir filin geldiğini görmek kendisinin bulunduğu yerden (ev veya mahalle) çıkacağını gösterir. Filin kendisiyle konuştuğunu gören büyük bir kimseyle dost ve arkadaş olur.

Cafer Sadik(r.a.): “Fil görmek yedi şekilde tabir olunur,” demiştir: Acemi sultan, hilekar ve düzenbaz insan, güçlü insan, kıskanç, kan içici, gaddar, savaş ve düşmanlık.

Paylaş

Yorumlar