Rüyada ekmek görmek ne anlama gelir?

0

EKMEK: Bir veya iki ya da yarım ekmek bulduğunu gören kimsenin varsa, üzüntüsü yok olur. Meçhul yani yabancı bir yerde bulduğu yarım ekmeği yemek istediği halde bunu gerçekleştiremediğini görenin eceli yaklaşmıştır. Tanıdığı bir yerde bulduğu yarım ekmeği eline alanın ömrünün yarısı gitmiştir. Elinde veya yanı başında birçok ekmeği olmasına rağmen bunları yemediğini gören akrabalarına zarar verir ya da kendisi onlardan zarar görür. Elinde veya yanında bulunan ekmeklerden yemek, mal ve nimet sahibi olma anlamına gelir. Yediği ekmeğin çok sıcak olduğunu gören hüzün ve keder sahibi olur.

Rüyada Ekmek Görmek Nedir?

Kirmanî: “Sıcak ekmek yediğini görmek iyi kazanca; güzel ve beyaz ekmek yediğini görmek, ülkeyi yönetenlerin adaletli davranacaklarına: kötü ve kararmış ekmek yediğini görmek geçim sıkıntısına; darı ekmeği yediğini görmek de geçim sıkıntısına ve inanç bütünlüğüne; arpa ekmeği yediğini görmek kanaatkarliğa: pirinç unundan yapılmış ekmek yediğini görmek zorluk ve sıkıntılarla karşılaşmaya ve işlerin durmasına; mercimek unundan ekmek yediğini görmek hüzün ve yoksulluğa; bakla unundan yapılmış ekmek yediğini görmek de mercimek ekmeği gibi hüzün ve zarurete delalet eder,” demiştir.

Mağripli Cabir’e göre, ince ekmek, yani pide veya yufka yediğini görmek geçim için çalışmaya, bir rivayete göre ömrün kısa olacağına, bir ekmeği yanı başına astığını görmekse yoksulluğa, geçim sıkıntısına işarettir.

İsmail Eş’as, “Ekmek görmek insanlığa, insanın mertebesine delalet eder,” demiştir.

Rüyada Ekmek Görmek Neye İşarettir?

Pişmiş ekmek kırıntısı, devlet başkanı için ülke ile devletin üst kademe yöneticileri için mevki ve makamla, ticaretle uğraşanlar ve zenginler için kazanç ve karla, fakir için refahla tabir olunur.

Karıştırılmış ekmek görmek iyi değildir. Birden fazla ekmeği bulunduğunu görmek mal ve servetin çoğalacağına, kardeş ve arkadaşlarının sayıca artacağına ve uzun ömre delalettir.

Danyal (a.s.): “Yemeklerde yumuşak ve temiz olmak şartıyla ekmek görmek çok iyidir, çünkü bu zahmet ve sıkıntı çekmeden elde edilen helal mal ve nimet anlamına gelir,” demiştir.

Birine ekmek verdiğini görmek o yıl o ülke veya bölgede ucuzluk ola cağı anlamına gelir. Ekmek aradığını gören yolculuğa çıkar, aradığı ekmeği bulursa, yapacağı yolculuktan para kazanır.

Ebu Sait El Vaiz: “Yufka ekmeği yediğini görenin rızkı bol olur,” demiştir.

Katıksız ekmek yediğini gören hastalığında da, ölümünde de kimse siz. yani yalnız olur. Pide yediğini gören orta halli bir kazanca sahip olur.

Bazı rüya tabircileri, ekmeğin inceliği ömrün kısalığı anlamına gelir Bir rivayete göre yufka ekmeği kazancın az olması anlamına gelir.

Paylaş

Yorumlar