Rüya Yorumu Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

0

RÜYA TABİRİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BİR NOKTA

Rüya tabiri zaman ve mekan, iklim ve memleket, kavim ve millet itibariyle değişir. Bundan dolayı rüya tabircisi ilk önce rüya sahibinin durum ve vaziyetine dikkat ettiği gibi mevsime, zamana, mekana, iklime, kavim ve millete de dikkat etmeli ve rüyayı ona göre tabir etmelidir. Mesela gecenin başlangıcında görülen rüyanın geç, sabaha karşı görülen rüyanın erken çıkacağı gibi, bahar ve yaz rüyaları da güz ve kış rüyalarından daha önce ortaya çıkar. Bundan başka mevsiminde ve zamanında faydalı olan şey, mevsiminin ve zamanının dışında zararlı olduğu gibi bu nokta rüyada da geçerlidir. Yazın kış mevsimine ait görülen bir hal, mesela tufan gibi yağmurlar, karlar, fırtınalar, şiddetli soğuklar hayra delalet etmez, bilakis bunlar mevsiminde yani kış ve sonbaharda hayır ile tabir olunur.

Yine kayalar, taşlar ülkesinde kar, buz, soğuk, şiddetli yağmurlar kötülük ve zarar meydana getirirken, yemişler, meyveler ülkesinde de bunlar bereket ve hayır ile yorumlanırlar. Bir memlekette ayıplanmış olan bir hal ve adet diğer memlekette övülmüş ve makbul olur ki rüyada yorumcu buna da dikkat etmelidir, kendisine anlatılan rüyayı ona göre yorumlamalıdır.

Bir hırıstıyanın kilise görmesi, orada ibadet etmesi onun için hayra delalet ettiği halde bu rüya bir Müslüman hakkında hayır değildir. Özetle gelenekler, kavimler ve milletler rüya tabirinde dikkat edilecek noktalardır.

Rüya yorumcusuna keskin bir zeka lazımdır. Mesela ehil (yeterli olan birinin mimbere veya minareye çıktığını gördüğü rüyası, onun velilik ve büyük

görevlerle ulaşması ile tabir olunduğu halde, bu rüyayı bir hamal görse onun için hamal kahyası olmak ile yorumlanır.

(Allah’u Teala Hazretlerini, Arsi, Kürsüyü, Levh-i Mahfuzu, Kalemi ve Sidretü’l Müntahâyı görmek)

Paylaş

Yorumlar