Rezene İle Ağız Kokusuna Çözüm

0

Rezene İle Ağız Kokusuna Çözüm

Gerekli Malzemeler:

1 Tatlı Kaşığı Rezene

200 ml Su

Hazırlanması ve uygulanması: Suyu bir cezve içine alarak kaynatınız. Kaynayan suyun içine rezeneyi atınız. 3 dakika kadar kaynatmaya devam ediniz. Süre sonunda ocağın altını kapatınız. 10-15 dakika kadar demlenmesini bekleyiniz. Sıcak olarak tüketiniz.

NOT: Ağız içindeki kötü kokuyu gideren rezene çayını gün içinde 1-2 kere tüketiniz. Çayını yapıp içmek istemiyorsanız da tıpkı karanfil gibi yemeklerden sonra çiğneyerekte tüketilebilirsiniz. Rezene, ağız içindeki bakteri ve mikropları anında yok eder. Çünkü ağız içinde asitliğin azalmasına yardımcı olarak tükürüğün Ph’ını düzenler. Böylelikle bakterilerin ve mikropların çoğalmasını engel olur. Bununla birlikte kötü koku oluşmasını da engellenmektedir. Ayrıca bağırsak, parazitlerine de iyi gelmektedir. Sindirimi kolaylaştırmaktadır. Rezene çayını yemeklerden yarım saat önce almak, iştah açmaya neden olur. Kilo almak isteyenler, rezeneyi bu amaç içinde kullanabilir. Tabi kilo almak istemeyenlerde yemekten yarım saat önce içmemelidir.

Ağız kokusunun olma sebebi %90 oranında ağız hijyenidir. Geri kalan oran ise sağlığınızla ilgili (sindirim sistemi hastalıkları, metabolik rahatsızlıklar, kulak-burun-boğaz…gibi) başka bir problemi teşkil edebilir. Ağız kokusu, kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir. Çünkü kişinin çevresinde, yakınında bulunan insanlar, bu kokudan rahatsızlık duyarak uzaklaşırlar ve bu da kişinin psikolojik olarak yıpranmasına sebep olur. Psikolojik ve bedensel olarak sağlıklı olmayı kim istemez ki? Bu nedenle ağız hijyenine her zaman dikkat etmeli, dikkat edildiği halde hala kötü koku varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Sevgiyle kalın…

Paylaş

Yorumlar