Regaib Kandili Gün Ve Gecelerinde Kılınacak Namaz ve İbadetler

0

Hz. Muhammed (sav) şöyle buyuruyor:  Şu beş gecede yapılan duâ geri çevrilmez. Regaib Gecesi, Şabanın 15. gecesi, Cuma, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi  buyurmuştur Peygamberimiz (sav) (İbn-i Asâkir)

 

 

 Üç Aylar Girdiği Zaman Okunacak Dua 
Peygamber Efendimiz  (s.a.v)  üç aylar girdiği zaman bu duayı  okurdu: “Allahümme barik lena fi recebe ve şabane ve belliğna ramazan” Anlamı:  “Allah’ım Recep ve Şaban aylarını bizim için mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır”  (İbn Hanbel, Müsned, 1/259)  Bizler de  bu duayı Receb ve Şaban aylarında okursak,  Peygamberimizin  sünnetini yerine getirmiş olup ve büyük sevap kazanırız .

 

 Kandil Gün Ve Gecelerinde Neler Yapılır?

Regaip Kandilini ibadetle geçirmenin fazileti oldukça yüksektir. Böyle gecelerde Kur’ân-ı Kerim okumak, okuyanlar dinlemeliyiz, Kaza namazı borcu olan kişilerin  en azından bir günlük kaza namazı kılmalı, 0 geceye ait nakledilen namazlar varsa onlar da kılması makbul olur. Bol bol zikir, âyet,  duâlar ve Hz. Muhammed (s.a.s)’e salât ü selâmlar getirilmelidir. Sevapların bolca yazıldığı günahlarında affı mağfirete uğradığı gecede bol bol dua etmek Günahlara samimi  bir şekilde tövbe ve istiğfarda bulunmalı,  Bu geceyi son fırsat bilerek öyle  değerlendirilmelidir. Müslüman kardeşiyle helalleşilmeli, Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı, gönülleri hoşnut etmeli,  Sıkıntıları gidermeli, Kişi kendine ve müslüman  kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar bulunmalıdır.Böyle mübarek gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruçlu olmak gerekir

Üzerimizde hakları olanları arayıp sormak. İhtiyaç sahipleri kimsesiz, öksüz, yetim, hasta ve yaşlıları ziyaret etmek, sevgi, şefkat, hediye ve sadakalarla mutlu edip gönülleri hoşnut edilmelidir.  Böyle mübarek günde akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalıdır.

Recep Ayında Oruç Tutmanın  Sevabı 

Peygamber (sav) : Receb-i Şerif’in birinci gününde oruç tutmak üç senelik, ikinci günü oruçlu olmak iki senelik ve yine üçüncü günü oruçlu bulunmak bir senelik küçük günahlara kefaret olur. Bunlardan sonra her günü bir aylık küçük günahların af ve mağfiretine vesile olur.”  buyurmuştur. (Camiu-s sağir)

 

Rergaip Gecesi Namazı, Regaip Kandilinde Kılınacak Namaz Hacet Namazı 

Bu gecede yâni Regaib Kandili’nde akşam ile yatsı arasında  12 rek’at “Hacet Namazı” kılınır. Gecenin ilk üçte birinde teheccüd vaktinde de kılınabilir.

İslâm  büyükleri bu 12 rek’at namazı “Hacet Namazı” adını vermişlerdir. Kılınan bu 12 rek’at namaz Hâcet Namazıdır.

Bu gecede kılınacak namaz 12 rekattir. Bu namazın kılınışı şöyledir:

Niyyet ettim Allâh rızâsı için bu geceki Regaib Gecesinde Nafile Namazı kılmaya” diye niyet edip, tekbir alır.

1.nci rek’atta  Sübhaneke, arkasından Eüzü Besmele çekerek  1 defa Fatiha şerif  Süresini okuyup Amin! der. 3 defa “Kadir Süresi’ni okur.  yada bir  defada okuyabilir.

2.  rekatta kalkar. 2.nci rekatta  1 defa “Fatiha suresi okuyup, 12 defa yada 3 defa “İhlâs suresi okur.

Rukülar ve secdeleri  de yapıp “Ettehiyyât, Allâhümme salli Allahümme barik dualarını okuyup, iki rekatta bir  selâm verilir. Böylece 12 rekat “Hacet Namazı” tamamlanmış olunur.

Namaz bittikten sonra 7 defa  Eğer  yapabiliyorsa 70  defa Salevât-i Ümmiyye okur.

 

Salatı Ümmiye Duası 
“Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin Nebiyyil-Ümmiyyi ve alâ Âlihi ve sahbihi ve sellim.

Salevât-i Şerife bittikten sonra secdeye kapan 70 defa şu teşbih:

“Subbühun-kuddüsun, Rabbünâ ve Rabbüna ve Rabbülmelaiketi Ver-Ruh.” okunur.

Ve secdeden “Allâhü Ekber” diyerek doğrulup oturur. İki secde arasında otururken şu istiğfar

“Rabbiğfır verhâm, ve tecâvez amma tâ’lemu, ,inneke entel”e”azzül-ekrem” 70 defa okunur.

Bu duâ bitince tekrar tekbir ile ikinci secde yapılır.

ikinci  secdede  tekrardan 70 defa:

“Subbühun, kuddüsun, Rabbüna ve Rabbülmelâiketi ver-Rüh.” okunur.

 

 

 

 

 

 

Paylaş

Yorumlar